Nowoczesne, ekologiczne i z drewna. Centrum promuje niezwykły surowiec

j71 2020 04 30 175105

Centrum Promocji Drewna powstało w Leśnictwie Jata w powiecie łukowskim. W ramach inicjatywy został stworzony efektowny drewniany budynek, wykonany w bardzo nowoczesnej technologii.

Inwestycja Nadleśnictwa Łuków powstała w celach edukacyjnych. Ma promować budownictwo drewniane, a także drewno jako najbardziej uniwersalny surowiec.

– Drewno ma około 30 tysięcy zastosowań – informuje Karolina Barc z Nadleśnictwa Łuków. – Ideą Centrum Promocji Drewna było uświadomienie nam wszystkim, jak drewno jest wszystkim potrzebne. Jest ono bardzo niezwykłym surowcem, bowiem ma tak wiele zastosowań, jest ekologicznie i nie da się go niczym zastąpić. Przy zastosowaniu nowoczesnych technologii można z niego stworzyć niesamowite rzeczy. W Japonii buduje się z niego nawet wieżowce.

– Budynek, jaki powstał w Leśnictwie Jata, ma powierzchnię 200 metrów kwadratowych – mówi współautorka projektu, architekt Agata Grzyb. – Architektura obiektu to współczesna interpretacja tradycyjnego budownictwa drewnianego. Forma budowli powstała z przecięcia pod kątem prostym dwóch brył o różnych wysokościach. Zostały one przykryte dwuspadowym dachem. Takie rozwiązanie sprawiło, że budynek podzielony jest na trzy części. W wyższej, głównej części budowli, która stanowi jego serce, mieści się sala wielofunkcyjna: konferencyjna, lekcyjna. Jest ona wysoka na dwie kondygnacje.

– Wszystkie elementy konstrukcyjne poza fundamentami powstały w fabryce. Później zostały przywiezione na miejsce budowy, gdzie były składane przy pomocy dźwigu. Cały proces składania budowli trwał 2-3 dni – mówi Agata Grzyb.

W budynku można obejrzeć ciekawe ekspozycje. – Część z nich już istnieje. Mamy fantastyczną rzeźbę, powstałą z kory i korzeni drzew. jest też wyposażenie służące najmłodszym do zabawy, pokazujące jak w fantastyczny i prosty sposób można się bawić drewnem. Ale mamy też pokazanie drewna w sztuce. Są drewniane instrumenty, nie tylko takie, które powszechnie kojarzymy. Mamy też bardzo egzotyczne, pochodzące z innych krajów – opowiada Karolina Barc. 

Budowla jest też energooszczędna. – Istotnym elementem tworzenia tego budynku było dążenie do osiągnięcia budowli o parametrach pasywnych. Stąd bardzo duże przeszklenie sali wielofunkcyjnej, które umożliwia absorpcję ciepła z promieniowania słonecznego. Na południowych połaciach dachu umieszczono natomiast panele fotowoltaiczne – dodaje Agata Grzyb. 

– Na wchodzącej do niego osobie budynek ten sprawia niesamowite wrażenie, bowiem jest bardzo jasny. Pomieszczenia w nim są bardzo wysokie, a jednocześnie przytulne. Atmosfera budowli sprawia, że każdy tam się uspokaja, odpoczywa – mówi Karolina Barc. 

– Centrum Promocji Drewna to nowatorska inicjatywa Lasów Państwowych – stwierdza nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków, Grzegorz Uss. – Mamy do czynienia z budynkiem, który jest w 100% z drewna i który pokazuje wszelkie zalety tego surowca. A poprzez zastosowanie w nim odnawialnych źródeł energii – pomp ciepła, fotowoltaiki – mamy nadzieję zbliżyć się do budynku zeroemisyjnego. Czyli będzie on pochłaniał tylko tyle energii, ile jest w stanie sam wyprodukować.

Centrum Promocji Drewna to inwestycja własna Nadleśnictwa Łuków. jej koszt to 1 mln 300 tys. zł.

W Centrum Promocji Drewna będą organizowane zajęcia edukacyjne skierowane dla uczniów szkół podstawowych i średnich, a także studentów. Swoją wiedzę będą mogli też poszerzać samorządowcy a także przedsiębiorcy.

Jego otwarcie planowano w marcu tego roku, jednak ze względu na sytuację epidemiczną odbędzie się ono w innym terminie. 

CZYTAJ: Nowoczesny i z drewna. Budynek z Nadleśnictwa Łuków w finale prestiżowego konkursu

Warto dodać, że obiekt zakwalifikował się do ogólnopolskiego finału konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku.

MaT / opr. ToMa

Fot. Rafał Chojnacki / nadesłane

Exit mobile version