Tajemnice symboliki dawnych pisanek

easter eggs 1231962 1920 2020 04 11 145809

Z powodu epidemii nie ma w tym roku święcenia pokarmów w kościołach. Duchowni zachęcają wiernych do pielęgnowania wielkanocnych tradycji w domach i do przygotowania wielkanocnego koszyczka ze święconką. Przed wielkanocnym śniadaniem może go pobłogosławić głowa rodziny.

CZYTAJ: Tradycyjna święconka w czasach pandemii będzie wyglądać inaczej

W koszyku i na świątecznym stole nie może zabraknąć pisanek, wykonanych różnymi technikami. W polskiej tradycji kluczową rolę pełniły także znajdujące się na jajkach ozdoby.

– Nasi przodkowie przywiązywali ogromną wagę do symboli, co odzwierciedlał sposób dekorowania pisanek – mówi w rozmowie z Radiem Lublin przewodnik po Zamościu i Roztoczu, Maria Rzeźniak. – Pamiętajmy, że msza święta kiedyś była odprawiana po łacinie, która często wierni niezbyt rozumieli. Znak wizualny miał więc przybliżyć treści przekazywane podczas liturgii Triduum Paschalnego i Wielkanocy. I tak okrąg czy koło były symbolami wieczności, a ornament przypominający grabie to symbol szczęścia.

Sama pisanka symbolizuje odradzającą się przyrodę, a w tradycji chrześcijańskiej także radość ze zmartwychwstania Chrystusa.

AlF / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version