ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.

ARCHIWUM RADIO LUBLIN

ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Strona Główna Wiadomości

Powiat biłgorajski: ziemia odsłania kolejne skarby

28 kwietnia 2020 / 19:32
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterKod QR

Nowy zabytek archeologiczny trafił do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Znaleziona na terenie gminy Tereszpol ostroga pochodzi prawdopodobnie z XI wieku. Jak mówi archeolog Daniel Tereszczuk, znalezisko jest elementem wyposażenia jeździeckiego z czasów kształtowania się terenów pogranicza polsko-ruskiego.

Znalezisko to jest wyjątkowe z kilku powodów. Przy całym bogactwie archeologicznym południowo-wschodnich terenów województwa lubelskiego, ostróg z XI wieku mamy stosunkowo mało. 

Tymczasem okolice Tereszpola przynoszą kolejne odkrycia. Niezwykłość tego wiąże się z tym, że to już czwarta średniowieczna ostroga odkryta na obszarze zaledwie kilkunastu kilometrów kwadratowych. – Jestem w ogromnym szoku, że z relatywnie małego terenu mamy kilka ostróg wczesnośredniowiecznych. To naprawdę rzadko spotykane. Potwierdza to, że przemieszczały się tam wojska, oczywiście w różnych okresach. Mamy namacalne potwierdzenie tego przynajmniej od XI wieku do późnego średniowiecza – mówi Daniel Tereszczuk.

– To żelazna ostroga. Niestety do naszych czasów nie zachowały się zaczepy ramion, ale możemy ją zakwalifikować do typu datowanego w przeważającej większości na XI wiek – o znalezisku opowiada Marek Majewski, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

– Jeśli ówczesny jeździec zgubił jakiś element swego wyposażenia, była to dla niego duża strata – wyjaśnia Daniel Tereszczuk. – Generalnie takie części oporządzenia kupowało się za srebro. Miecz oczywiście był najdroższy, ale inne wyposażenie też miało swoją cenę i nie każdy potrafił je zrobić. Było ono wykonywane w specjalnych warsztatach w grodach.  

Czy ówczesne ostrogi były wygodne w użytkowaniu. – Miałem możliwość przymierzenia takiego zrekonstruowanego przedmiotu. Jeżeli znajdowała się ona na bucie, jej obecności w ogóle się nie odczuwało, bo jest lekka i w żaden sposób nie wrzyna się w stopę – opowiada Daniel Tereszczuk.

– Dotychczasowe odkrycia świadczą, że jeszcze wiele przed nami – dodaje Marek Majewski. – Okazuje się, że nasze biłgorajskie tereny są dosłownie naszpikowane różnymi bogactwami archeologicznymi. Obszary te graniczyły z Rusią Halicką i były świadkiem wielu, wielu wydarzeń na przestrzeni dziejów: począwszy od pradziejów, poprzez wczesne średniowiecze po czasy nowożytne.

– Pogranicze polsko-ruskie było w czasach średniowiecznych terenem bardzo niespokojnym. Z jednej strony książęta polscy, z drugiej książęta ruscy najeżdżali swoich sąsiadów. W czasie bitew, potyczek i przemarszów wojsk zawsze coś się tym żołnierzom gubiło. W większości są to znaleziska luźne, ale po zmapowaniu da się odtworzyć, gdzie te marsze lub walki mogły mieć miejsce – tłumaczy Daniel Tereszczuk. 

Obecnie ostroga jest poddawana konserwacji. Teraz zostanie zabezpieczona, a po przebadaniu wyeksponowana w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

Wśród eksponatów Muzeum Ziemi Biłgorajskiej jest m.in. topór znaleziony w okolicach Goraja, pochodzący prawdopodobnie z okresu ekspansji Bolesława Chrobrego oraz elementy ogłowia końskiego z czasów najazdów mongolskich.

CZYTAJ: Archeolog jak detektyw. Wyjątkowe znalezisko na Roztoczu

Obecnie z powodu pandemii Muzeum jest nieczynne, ale wybrane zbiory można podziwiać na fanpage’u placówki.

AlF / opr. ToMa

Fot. Facebook Muzeum Ziemi Biłgorajskiej

Ziemia odsłoniła kolejny skarb
Odtwarzacz plików dźwiękowych
00:00
00:00
00:00
Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.
1. Ziemia odsłoniła kolejny skarb
Tagi: archeolodzyarcheologiaBiłgorajMuzeum Ziemi Biłgorajskiejpowiat biłgorajskitereszpolznalezisko
Następna wiadomość

Pożar trzcinowiska w Rozkopaczewie

SZUKAJ

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Podobne

  • Lubelskie: mijający rok obfitował w sensacje archeologiczne
  • Noc Muzeów w Biłgoraju z tajemniczym zabytkiem z Peru
  • Biłgoraj: w jednej ze wsi odnaleziono zabytek dawnej peruwiańskiej cywilizacji
  • Rzadkie peruwiańskie naczynie znalezione na strychu domu pod Biłgorajem
  • Zastawa kasynowa 61. Pułku Wielkopolskiej Dywizji Piechoty na wystawie w biłgorajskim muzeum

Radio Lublin S.A. w likwidacji
ul. Obrońców Pokoju 2
20-030 Lublin
tel. 801 501 022 / 81 53 64 200
e-mail: poczta@radiolublin.pl
https://radio.lublin.pl

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A. w likwidacji

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Skip to content
Open toolbar Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreśl linkiPodkreśl linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Reset Reset