Izolacja, identyfikacja i informatyzacja – tak możemy określić zasady nowej rzeczywistości – powiedział w czwartek (16.04) premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowski przedstawił pierwszy etap łagodzenia restrykcji wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że od 20 kwietnia rozpocznie się stopniowe łagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.
Szef rządu powiedział, że zostaną otwarte lasy i parki, a także złagodzone zasady w handlu. W sklepach do 100 metrów kwadratowych mogą przypadać 4 osoby na jedną kasę, a w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni sklepu. Premier podkreślił, że pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia.
Zasada „jedna osoba na 15 metrów kwadratowych” będzie obowiązywać także w kościołach.
Zmieniona zostanie także zasada mówiąca o zakazie samodzielnego wychodzenia z domu osób poniżej 18 roku życia. Z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13 roku życia.
Morawiecki podkreślił, że jest bardzo głęboki sens w tym co robi rząd: – Ten sens dostrzegam przede wszystkim w tym, że poprzez nasze działania, obostrzenia, kupujemy sobie czas. Kupujemy czas, ale jednocześnie powodujemy, że dużo więcej osób może ocalić również swoje życie – zaznaczył.
– W ramach nowej rzeczywistości gospodarczej chcemy zaproponować pewne nowe reguły – zapowiedział premier: – W jakiś sposób symboliczny można nazwać tę nową rzeczywistość zasadą trzech „i”: jest to izolacja, identyfikacja i informatyzacja – oświadczył Morawiecki.
Premier dodał, że izolacja to zachowanie właściwego dystansu: – Przede wszystkim musimy nosić maseczki ochronne, by zmniejszyć prawdopodobieństwo transmisji koronawirusa – podkreślił.
– Identyfikacja – będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę badania, kto z kim miał kontakty – mówił premier. Jak dodał, wdrażana jest aplikacja dla osób przebywających w kwarantannach: – Dzięki temu będziemy mogli wiedzieć kto mógł potencjalnie być zakażony – powiedział.
– Informatyzacja – to jak najwięcej pracy zdalnej, tam gdzie można ją wykonywać; jak najwięcej cyfrowych procesów, po to żeby nie musieć wchodzić w bezpośredni kontakt pomiędzy poszczególnymi osobami – powiedział Morawiecki.
RL/ IAR/ PAP (opr. DySzcz)
Fot. Kancelaria Premiera/ Twitter