Prezydent: Musimy zmienić podejście i prowadzić retencję w każdym gospodarstwie

duda ardanowski 2020 04 28 114758

Prezydent Andrzej Duda we wtorek po spotkaniu z sadownikami z okolic Grójca (woj. mazowieckie) zaapelował o racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi.

– Musimy zmienić podejście i prowadzić retencję na poziomie najbardziej podstawowym – powiedział prezydent, który wraz z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim spotkał się z sadownikami w Dylewie koło Grójca. Podkreślał, że sadownicy nie sygnalizują jeszcze problemów z suszą, ale przymrozkami, które mogą osłabić zbiory.

Wśród tematów rozmów z szefem MRiRW i z sadownikami prezydent wymienił kwestię przetargów na niewielkie obiekty hydrologiczne. Poinformował, że w najbliższych dniach będą rozstrzygane przetargi na 600 takich obiektów, które będą realizowane w Polsce na przestrzeni kilku miesięcy.

Andrzej Duda poinformował, że łącznie ma powstać 9 dużych zbiorników retencyjnych, 30 mniejszych oraz te najmniejsze w poszczególnych gospodarstwach:

– Musimy zmienić podejście i prowadzić tę retencję na poziomie najbardziej podstawowym w zasadzie w każdym gospodarstwie – mówię o gospodarstwie rolnym – powiedział prezydent, który apelował przy tej okazji o racjonalne gospodarowanie wodą także w gospodarstwach domowych:

– Prosimy o to, aby racjonalnie gospodarować zasobami wodnymi, o to, aby wody nie wylewać – powiedział Duda.

Prezydent zapewniał również, że państwo pomoże wszystkim rolnikom, których dotknęłyby skutki ewentualnej suszy: 

– Chcę zapewnić o jednym, jeżeli będzie susza, będzie także pomoc ze strony polskiego państwa. Tak jak powiedzieliśmy, rolnicy nie zostaną bez pomocy i będziemy czynili wszystko, żeby w każdej trudnej sytuacji ta pomoc do rolników dotarła – mówił Duda.

Ponownie zapewnił, że wszyscy rolnicy, którzy jeszcze nie otrzymali odszkodowań za zeszłoroczną suszę otrzymają te świadczenia:

– Ten proces ich wypłaty cały czas jest realizowany i będzie konsekwentnie realizowany tak, że zapewniam, że te środki na wsparcia, na odszkodowania za zeszłoroczne straty wywołane suszą będą, a także, że w tym roku, jeżeli kogoś rzeczywiście susza dotknie, będzie mógł spodziewać się tego, że nie pozostanie bez wsparcia – zadeklarował prezydent.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że prowadzi zaległe wypłaty pomocy suszowej dla rolników. W ciągu ostatnich czterech dni przekazała ponad 93 mln zł. Ostatnia pula środków na realizację wypłat z tytułu tzw. pomocy suszowej wynosi 280 mln zł – pieniądze te pochodzą z zaplanowanej rezerwy budżetowej i mają trafić do 91 tys. rolników.

PAP/WP

Fot. TVP Parlament

 

Exit mobile version