Prof. Robert Rejdak: Telemedycyna jest idealnym rozwiązaniem

rejdak 2020 04 08 210413

Zdalna konsultacja lekarza z pacjentem wkrótce może się stać powszechnym rozwiązaniem. Wszystko za sprawą coraz lepiej rozwijającej się telemedycyny. W okresie epidemii, w jakim się znaleźliśmy, to rozwiązanie idealne. W rozmowie z Wojciechem Brakowieckim, profesor Robert Rejdak (na zdj.), kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich zapewnił, że już teraz jest to możliwe dzięki nowoczesnym systemom teleinformatycznym.

– W tej chwili mamy do czynienia już z najwyższej jakości sprzętem: do obrazowania, do przesyłania danych. Techniki cyfrowe pozwalają na pozyskiwanie obrazów, zdjęć, ale i wyników dotyczących różnych części narządu wzroku – wyjaśnia prof. Robert Rejdak.

– Idea polega na tym, że będziemy wykonywać zdjęcia w małych ośrodkach, w małych miejscowościach. Będziemy wysyłać kamery do ośrodków zdrowia, do parafii, do urzędów gmin. I tam osoba przeszkolona – ale nie lekarz i nie pielęgniarka, tylko technik – będzie wykonywała zdjęcia i inne badania wielu osobom. Te zdjęcia wstępnie będą analizowane przez sztuczną inteligencję. Jest to program komputerowy, do którego przesyła się zdjęcia i wyniki. Ten program na podstawie różnych algorytmów orzeka, czy mamy pierwsze objawy choroby, czy też nie. Jeśli sztuczna inteligencja nie stwierdza żadnych objawów i problemów, które mogłyby świadczyć o nawet wczesnych etapach choroby, wówczas pacjent uzyskuje informację, że może przyjść na badanie kontrolne za rok. Natomiast osoby, u których te programy komputerowe rozpoznają pierwsze objawy schorzenia, w trybie pilnym kierowane są do ośrodków o wyższej referencyjności. W naszym przypadku jest to klinika w Lublinie – wyjaśnia prof. Robert Rejdak.

Kiedy te rozwiązania wejdą na dobre w życie? – Z ministerstwem rozmawiamy już od ponad pół roku. W tej chwili resort wyraził gotowość wprowadzania tych rozwiązań i skierował nas do Agencji Badań Medycznych. Składamy tam wniosek grantowy z nadzieją, że będziemy mieli środki na wprowadzanie takich rozwiązań. Chodzi o to, by przede wszystkim uniknąć długich kolejek, w których stoją zarówno osoby zdrowe, jak i te wymagające pilnego leczenia. Ponadto pandemia wymusza na nas wprowadzanie nowych rozwiązań i telemedycyna jest idealnym rozwiązaniem w tych warunkach. Dzięki temu można w czasie badań unikać zbiorowisk ludzkich; takich sytuacji, w których jednego dnia w szpitalu pojawiają się setki pacjentów, którzy mogą się od siebie zarażać i przenosić infekcję na personel. Telemedycyna dodatkowo pozwoli nam na zahamowanie rozprzestrzenienia się epidemii. Dlatego system musi przestawić się w trybie pilnym na nowe rozwiązania technologiczne i na nową filozofię prowadzenia pacjentów, zarówno na etapie diagnostyki, jak i leczenia – dodaje gość Radia Lublin. 

WB/WP

Fot. nadesłane

Exit mobile version