Radośnie machać palmami przed…monitorami. Niedziela Palmowa inna niż zwykle

ib055998 cr 2020 04 05 143909 2020 04 05 172030

W tym roku Niedziela Palmowa obchodzona jest inaczej niż zwykle. Z powodu epidemii koronawirusa ograniczono liczbę wiernych w kościołach przez co zdecydowana większość z nich uczestniczy we mszach świętych za pośrednictwem mediów, odwołane zostały też procesje i konkursy z palmami.

Kościół katolicki obchodzi w niedzielę uroczystość Niedzieli Palmowej. Ze względu na rygory sanitarne spowodowane epidemią koronawirusa, msze św. i nabożeństwa w ten dzień, rozpoczynający Wielki Tydzień w Kościele katolickim, sprawowane są z ograniczeniem udziału wiernych do pięciu osób. Biskupi zachęcają do uczestnictwa w liturgiach poprzez transmisje i modlitwę w domach.

W Lubelskiem świętowanie Niedzieli Palmowej przeniosło się do internetu. Na stronie Archidiecezji Lubelskiej zamieszczono medytacje, które mają wprowadzić wiernych w duchowe znaczenie tego święta.

– Niedziela Palmowa zupełnie inna w tym roku. Gromadzimy się, by przeżywać uroczysty wjazd do Jerozolimy Pana Jezusa na osiołku, śpiewać hosanna i radośnie machać palmami … przed monitorami. Jakiś znak czasu i wielu porywa się, by go odczytywać – napisano w zaproszeniu do wysłuchania rozmowy.

Media regionalne na swoich portalach transmitowały i zamieściły nagrania mszy św. z kościołów. Zrobiły tak m.in. Radio Lublin, Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski. TVP Lublin transmitowała mszę św. z okazji Światowego Dnia Młodzieży, przypadającego w Niedzielę Palmową, której przewodniczył metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik.

Zobacz galerię: Msza święta w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie

Zobacz transmisję: Msza święta z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie

 

Inaczej niż zawsze obchody święta przebiegały też m.in. w Łowiczu, gdzie zrezygnowano z konkursu na najpiękniejszą palmę i tradycyjnego spotkania biskupa łowickiego z młodzieżą na Starym Rynku w ramach obchodzonych tego dnia Światowego Dnia Młodzieży.

W Lubuskiem, podobnie jak w całym kraju, tegoroczną Niedzielę Palmową zdecydowana większość wiernych jest zmuszona spędzać w domowym zaciszu. Biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński odprawił przed południem mszę świętą Niedzieli Palmowej w kościele seminarium duchownego w Paradyżu. Była ona transmitowana na antenach TVP3 Gorzów Wielkopolski i Radia Zachód.

„Nigdy dotąd w naszej historii nie obchodziliśmy tej niedzieli i tych świąt, nie rozpoczynaliśmy Wielkiego Tygodnia w takim odosobnieniu, w takiej izolacji, w takim ograniczeniu zewnętrznym naszej manifestacji wiary. Mam świadomość jakie to jest trudne, bolesne doświadczenie dla wiernych” – powiedział w homilii bp Lityński.

Również w Lipnicy Murowanej w Małopolsce Niedziela Palmowa była inna niż zawsze. Na Rynku wokół figury św. Szymona zabrakło tradycyjnych palm zgłoszonych do konkursu oraz podziwiających je mieszkańców i turystów. W zeszłym roku zwycięska palma mierzyła 37 metrów i 78 centymetrów.

62. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego z powodu epidemii koronawirusa został odwołany, ale jego organizatorzy zachęcają mieszkańców do podtrzymywania tradycji i udziału w konkursie „Lipnickie palmy bliskie niebu”. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 8 kwietnia, a najciekawsze prace zostaną nagrodzone wydawnictwami promocyjnymi gminy.

Ulicami Zakopanego w niedzielę Palmową o godzinie 16. spod Sanktuarium Najświętszej Rodziny przy Krupówkach wyruszy nietypowa Droga Krzyżowa bez udziału wiernych. W tym wydarzeniu będą uczestniczyli tylko księża z wszystkich zakopiańskich parafii, którzy pojedynczo będą stali wzdłuż ulic czytając kolejne rozważania stacji nie przechodząc dalej. To wydarzenie wierni będą mogli śledzić dzięki transmisji internetowej. Droga krzyżowa zakończy się w kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża w mieście pod Giewontem.

Proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w podszczecińskim Mierzynie zorganizował natomiast na Niedzielę Palmową 46 Mszy świętych. Nabożeństwa odbywają się co godzinę do 19 w samym kościele, a także w namiocie ustawionym przy kościele, w namiocie przy plebanii oraz w biurze parafialnym. Na msze obowiązywały zapisy przez stronę internetową. Jak wskazano w komunikacie zamieszczonym na stronie, Msze święte z poświęceniem palm „będą odprawiane zgodnie z przepisami i zaleceniami wynikającymi z obowiązującego stanu epidemii koronawirusa”.

W województwie świętokrzyskim – zgodnie z dekretem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego – w żadnej parafii nie odbyły się tradycyjne procesje z palmami. Podczas błogosławieństwa nie można też było używać wody święconej. Wszystkie obrzędy odbywały się we wnętrzu świątyń.

Na Podkarpaciu w niedzielę Palmową metropolita przemyski abp Adam Szal odprawił mszę św. w kościele w Błażowej. Eucharystia, w której nie uczestniczyli wierni, była transmitowana m.in. przez Radio Fara. Msza była odprawiana w Błażowej, ponieważ w tej miejscowości w niedzielę miał się odbyć finał tegorocznego Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej.

Abp Szal, zwracając się do młodych ludzi, którzy mieli uczestniczyć w tej mszy św. powiedział w homilii, że trzeba, aby „Chrystus rozpalił na nowo nasze serca, aby umocnił naszą wiarę, umocnił miłość i żeby była w nas nadzieja i żebyśmy potrafili po tych dramatycznych przeżyciach Wielkiego Postu i pandemii iść do współczesnego świata, aby szukać dróg Pana Boga”.

PAP/WP

Fot. Iwona Burdzanowska

 

Exit mobile version