Samorządy pomagają przedsiębiorcom

money 661584 1920 2020 04 27 190957

Przedłużająca się pandemia z każdym dniem odbija się na działalności gospodarczej. Aby zminimalizować straty przedsiębiorców, samorządy przygotowują dla nich pakiety pomocowe. Między innymi taki pakiet przyjęli radni Białej Podlaskiej. To wsparcie dla firm, których płynność finansowa w wyniku pandemii uległa pogorszeniu.

Pakiet pomocowy zawiera się w kilku uchwałach rady miasta. To między innymi uchwała o zwolnienie z podatku od nieruchomości za kwiecień, maj i czerwiec oraz czynszu za wynajem lokali z zasobów gospodarki lokalowej. Radni zadecydowali też o odstąpieniu od poboru czynszu za wynajem gruntów miejskich pod działalność gastronomiczną.

– To realna pomoc dla przedsiębiorców – tłumaczy przewodniczący rady miasta, a zarazem przedsiębiorca, Bogusław Broniewicz. – Na pewno jest to dobry ruch w kierunku przedsiębiorców Białej Podlaskiej. Da to im szansę na przetrwanie tego najgorszego okresu i później ewentualne odbicie w dalszej działalności. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to nie wszystko, ale na tyle stać nasz samorząd. Jeśli pojawią się nowe możliwości, to na pewno będą one szybko przepracowywane – dodaje.

– Od początku kwietnia pracowaliśmy nad bialskim pakietem pomocowym – mówi prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk. – To bardzo konkretna pomoc o wartości nawet 7 milionów złotych. Ta pomoc wiąże się także z ratowaniem miejsc pracy. Cieszę się, że te rozwiązania przyjęto jednomyślnie – dodaje.

Jak wsparcie oceniają przedsiębiorcy? – Bardzo ucieszyła mnie inicjatywa pomocy ze strony urzędu miasta, która umorzy czynsz wynajmu lokalu w miesiącach: kwiecień, maj i czerwiec. Jest to bardzo pomocne w działalności, bo jest to jeden z głównych kosztów utrzymania lokalu, oczywiście poza pracownikami. Dzięki temu będę mógł utrzymać miejsce pracy. Bardzo ucieszyła mnie też wiadomość, że opłata za dzierżawę gruntu w tym roku pod ogródki gastronomiczne będzie zniesiona. To dużo pomoże naszej działalności – mówi prowadzący działalność gospodarczą w branży gastronomicznej Wojciech Romaniuk.

– Konkretna pomoc, jaką oferuje miasto, była oczekiwana – twierdzi Tadeusz Konaszuk, który jako prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Podlasie wysłał do ponad trzydziestu samorządów w północno-wschodniej części województwa lubelskiego pismo z prośbą o podjęcie konkretnych działań na rzecz przedsiębiorców. – Decyzja podjęta przez prezydenta miasta Biała Podlaska jest dobra. Największą formą wsparcia jest niewątpliwie zwolnienie z podatku od nieruchomości zajętych pod działalność gospodarczą. Prawdopodobnie złożymy wniosek o uzyskanie zwolnienia. Moja spółka zajmuje się produkcją energooszczędnych drzwi kompozytowych oraz okien PCV, które dystrybuujemy w kraju, ale też eksportujemy do wielu państw na świecie. Jeżeli chodzi o sytuację bieżącą – jak każdy producent, też odczuwamy wpływ pandemii. Jesteśmy firmą produkcyjną, mamy kanały dystrybucji dość szeroko rozwinięte, w związku z czym działamy jeszcze z siłą rozpędu. Odnotowujemy jednak coraz mniejsze zaangażowanie ze strony naszych dystrybutorów i partnerów, którzy nie mogą prowadzić działalności gospodarczej w innych krajach. W związku z tym, w najbliższych miesiącach będziemy zauważali coraz większe spadki. Aktualnie widzimy już stagnację na rynku – dodaje.

Sprawdziliśmy na jakie wsparcie ze strony samorządu mogą liczyć przedsiębiorcy w Lublinie. – Wprowadziliśmy lubelski pakiet wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, których działalność została dotknięta skutkami wprowadzonego stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii – mówi Joanna Stryczewska z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. – Pakiet jest uzupełnieniem dla propozycji rządowych i oferuje wsparcie w postaci obniżenia czynszu nawet do dziewięćdziesięciu procent dla dzierżawców i najemców miejskich nieruchomości. Obejmuje także odroczenie i rozłożenie na raty podatków lokalnych, czy wydłużenie terminu płatności za użytkowanie wieczyste i rozłożenie go na raty. Działania pomocowe są podejmowane na indywidualny wniosek przedsiębiorcy czy organizacji pozarządowej – dodaje.

Do lubelskiego ratusza wpłynęło jak dotąd 400 wniosków o udzielenie wsparcia. Wnioski są w trakcie rozpatrywania. Dotyczą przede wszystkim ulg w czynszach, opłat za użytkowanie wieczyste, czy podatków lokalnych.

O pomocy dla przedsiębiorców zadecydowali też na nadzwyczajnej sesji radni Zamościa. Przyjęli uchwałę o zwolnieniu z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców z branż: hotelarskiej, kosmetycznej, fryzjerskiej, turystycznej i restauratorskiej. Jednak warunkiem skorzystania z tej ulgi jest prowadzenie działalności od 1 marca tego roku i odnotowanie pogorszenia płynności finansowej z powodu pandemii oraz brak zaległości w płaceniu podatków na koniec stycznia tego roku.

MaT / WT

Fot. pixabay.com

Exit mobile version