Spis powszechny na próbę. Tylko przez Internet lub telefon

spis 2020 04 01 191031

W gminie Skierbieszów rozpoczął się dziś (01.04) spis próbny. Poprzedza on zaplanowany w 2021 roku Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań.

– Pomimo obecnej sytuacji w kraju, Główny Urząd Statystyczny zdecydował o jego przeprowadzaniu, ograniczając jednocześnie metody zbierania danych – mówi zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie Andrzej Matacz: – Nie zrezygnowaliśmy ze spisu, głównie ze względu na to, żeby przećwiczyć możliwość działania w sytuacji nadzwyczajnej. Liczymy na zrozumienie. Każdy z mieszkańców gminy Skierbieszów, korzystając z Internetu, może dokonać samospisu. Od 8 kwietnia włączamy drugą metodę, czyli do mieszkańców Skierbieszowa będą dzwonić telerachmistrzowie. W związku z zagrożeniem zrezygnowaliśmy z metody wywiadu bezpośredniego.

– Kiedy zaczęliśmy w ogóle rozmawiać o spisie na terenie gminy Skierbieszów, mówiliśmy o jego bardzo szerokim zakresie – mówi Stanisław Sokal, wójt gminy Skierbieszów: – Mieliśmy wyjść do mieszkańców jeszcze przed 1 kwietnia ze spotkaniami w szkołach, z informacją na sesjach. W urzędzie gminy, gminnym ośrodku kultury i w szkołach miałby być wystawione komputery. Niestety, przez to, co się dzieje, te punkty zostały zamknięte. Możemy liczyć tylko na to, że mieszkańcy sami podejdą do tego w rozsądny sposób. Jest jednak w gminie dużo osób starszych i nie wiadomo, jak oni sobie z tym poradzą.

– Spis ludności i mieszkań obejmuje Polaków mieszkających w naszym kraju, ale także cudzoziemców mieszkających w Polsce na stałe oraz przebywających czasowo, bez względu na to, czy są zameldowani czy nie – mówi Sławomir Dziaduch z Urzędu Statystycznego w Lublinie: – Obejmuje także Polaków, którzy przebywają czasowo za granicą, ale są zameldowani na pobyt stały w Polsce. Natomiast osoby małoletnie, czyli te w wieku 0-17 lat, powinny być spisane przez rodziców lub opiekunów. Najważniejszym sposobem w spisie próbnym jest spisywanie się poprzez aplikację spisowo-internetową, która będzie na stronie internetowej spis.gov.pl. Na tę stronę możemy się zalogować na trzy sposoby. Po pierwsze, jest to profil zaufany dla tych osób, które taki profil posiadają. Drugim sposobem logowania jest numer PESEL, a trzeci to sposób za pomocą kodu mieszkania, który osoby spisywane otrzymają wraz z listem prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

– Każda osoba może zadzwonić na numer infolinii – mówi Magdalena Rosołowska z Lubelskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Urzędzie Statystycznym w Lublinie: – Jest to numer 22 279 99 99, wewnętrzny 8. Można pod tym numerem sprawdzić tożsamość rachmistrza, można również zadzwonić i umówić się na rozmowę telefoniczną z rachmistrzem, jak również można kierować wszelkie inne pytania, które rodzą się w związku ze spisem przeprowadzanym w gminie.

– Będziemy pytać mieszkańców o płeć, wiek, stan cywilny, poziom wykształcenia, źródło utrzymania, o osoby niepełnosprawne, migracje wewnętrzne i zagraniczne – mówi Sławomir Dziaduch: – Oprócz kwestionariusza osobowego jest również kwestionariusz mieszkania, w którym pytamy o własność mieszkania i liczbę pokoi. W spisach powszechnych nie pytamy o zarobki i dochody.

– Bardzo istotną informacją jest to, że, jeżeli rachmistrz telefoniczny będzie dzwonił do mieszkania, to na telefonie komórkowym będzie się wyświetlał numer infolinii. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że jest to oficjalny telefon od rachmistrza. Infolinia będzie czynna przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 20.00 począwszy od 1 kwietnia do końca spisu, czyli do 30 kwietnia.

Spis dotyczy ponad 5 tysięcy mieszkańców gminy Skierbieszów i jest obowiązkowy.

O szczegółach można przeczytać także na stronie spis.gov.pl i na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Lublinie.

SzyK (opr. DySzcz)

Fot. stat.gov.pl

Exit mobile version