Telefoniczna pomoc psychologiczna dla osób narożnych na przemoc domową

electronics 1851218 1920 2020 04 02 183459

Chełmski MOPR nawet w czasie epidemii prowadzi pomoc psychologiczną dla osób narażonych na przemoc domową. Na bezpłatne, telefoniczne wsparcie specjalistów mogą też liczyć inni mieszkańcy Chełma, także dzieci i młodzież.

– Izolacja społeczna ma na celu ochronę naszego zdrowia, ale ma także negatywne skutki – tłumaczy psycholog Karolina Lalka-Sobczuk. – Może prowadzić do eskalacji trudnych emocji. Na co dzień doświadczamy wiele takowych, na przykład: strach, złość, niepewność czy gniew. Natomiast w sytuacji izolacji społecznej nasze stany emocjonalne pogłębiają się. Jeśli takich emocji zbiera się bardzo dużo, rośnie nasze napięcie, które w jakiś sposób musimy rozładować. Ta szczególna sytuacja ogranicza możliwości naszej aktywności, poprzez którą to napięcie na co dzień redukujemy – dodaje.

Czy obecna sytuacja ma wpływ na wzrost liczby zgłaszanej przemocy domowej? – Jeżeli faktycznie policjanci, którzy interweniują, uznają, że dochodzi do przemocy domowej, kończą sprawę poprzez wszczęcie procedury Niebieskiej Karty. Dla porównania, w lutym mieliśmy trzydzieści trzy takie interwencje, a w marcu dwadzieścia trzy tego typu zdarzenia. Tygodniami sytuacja wyglądała następująco: w pierwszym pięć, w drugim osiem, w trzecim trzy, a w czwartym siedem. Żadnego wzrostu tutaj nie odnotowujemy – odpowiada oficer prasowy chełmskiej policji Ewa Czyż.

Pomocy ofiarom przemocy domowej cały czas udziela Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. – Wszystkie osoby, które się do nas zgłaszają, są objęte wsparciem takim, jakiego potrzebują – zapewnia dyrektor MOPR Katarzyna Sokołowska. – W tej chwili kontakt ograniczyliśmy przede wszystkim do tego telefonicznego. Jeżeli chodzi o rodziny, gdzie występowała przemoc, obecnie mamy 20 czynnych Niebieskich Kart. Prowadzimy monitoring i nie zaobserwowaliśmy wzrostu zgłoszeń. Dodatkowo uruchomiliśmy pomoc psychologiczną w MOPR, a numer telefonu jest ogólnodostępny na stronie internetowej. Podjęliśmy takie działania, że wszyscy pracownicy socjalni wskazują trudne środowiska i nasz psycholog sam inicjuje rozmowy. Dzwoni do takich rodzin, osób i jeśli jest taka potrzeba, to udziela wsparcia – dodaje.

Co zrobić, aby w czasie izolacji nie ulegać negatywnym emocjom? – Bardzo ważne jest to, abyśmy zachowywali równowagę – tłumaczy Karolina Lalka-Sobczuk. – Warto planować nasze działania. Bardzo często zapominamy o wypoczynku, dlatego teraz, kiedy mamy na niego więcej czasu, nie potrafimy z niego skorzystać. Ważny jest również wysiłek fizyczny i ruch, ponieważ obniża poziom stresu, a nasz mózg uwalnia substancje chemiczne, które poprawiają nastrój. Nie możemy sobie pozwolić na maraton, ale możemy potańczyć przed lustrem lub wspólnie z rodziną poćwiczyć, żeby pozytywnie się zmęczyć i w ten sposób się zregenerować – dodaje.

Z bezpłatnej telefonicznej pomocy psychologicznej mogą skorzystać wszyscy chełmianie.

– Mamy uruchomione telefony psychologiczne z OIK w Chełmie i w poradniach pedagogiczno-psychologicznych – mówi Katarzyna Sokołowska. – Mamy też ośrodek wsparcia prowadzony przez stowarzyszenie Rodzina i tak również są terapeuci i wiemy, że nasze osoby stamtąd korzystają – dodaje.

– Dzieci i młodzież mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej. W Chełmie działa poradnia zdrowia psychicznego właśnie dla nich. Nazywa się Marmed. Można tam zadzwonić i skorzystać z pomocy – tłumaczy Karolina Lalka-Sobczuk.

Każdy, kto potrzebuje pomocy może skorzystać z Kryzysowego Telefonu Zaufania, dzwoniąc pod numer 116 123.

RyK / WT

Fot. pixabay.com

Exit mobile version