W czasie pandemii jeszcze bardziej trzeba nam czerpać ze spuścizny Jana Pawła II 

15432 4 fot 1024x1024 2020 04 02 180817

Mija 15. rocznica śmierci  papieża Polaka, Jana Pawła II. 2 kwietnia 2005 roku, zakończył się jeden z najdłuższych i najważniejszych pontyfikatów w historii Kościoła katolickiego. Ze względu na pandemię koronawirusa obchody i akcje przypominające pontyfikat Jana Pawła II przeniesiono do Internetu.

Rok 2020 Sejm ustanowił rokiem Jana Pawła II. To okazja między innymi do przypomnienia nauczania papieża Polaka, które jest aktualne również dziś.

– Spuścizna św. Jana Pawła II jest ogromna, dotyczy filozofii, teologii, praw człowieka, ale także miłości do Ojczyzny – mówi były sekretarz Jana Pawła II arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy. – Jan Paweł II powinien nam przypominać o tych wszystkich wartościach naszego narodu, dzięki którym rozwijał się, powstawał. Papież kochał Ojczyznę, uczył ludzi na całym świecie, jak ważna jest historia każdego narodu, jak każdy człowiek powinien kochać swoją Ojczyznę. Robił to także poprzez bardzo prosty i wymowny gest – kiedy przybywał do każdego kraju całował ziemię, jako swoją matkę – dodaje. 

Papież Jan Paweł II to święty Kościoła katolickiego. Był 264. papieżem i 6. suwerenem Państwa Watykańskiego. Poetą i poliglotą, aktorem i dramaturgiem, pedagogiem i wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie.

– W czasie pandemii jeszcze bardziej trzeba nam czerpać ze spuścizny Jana Pawła II. Teraz, w tej izolacji koniecznej, wymuszonej nie możemy przestać być solidarni, pamiętać przesłanie aby nie poddawać się nieracjonalnym lękom i wierzyć w to, że jednak przezwyciężymy to wielkie zagrożenie – mówi ks. prof. Alfred Wierzbicki, kierownik Katedry Etyki KUL i były dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL. 

W 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II ks. Mirosław Ładniak, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie  zachęca, aby wszyscy dołączyli do akcji Papieskie Światło Jedności. – To idea i propozycja dla wszystkich mieszkańców, w czasie, w którym tak bardzo potrzebujemy być razem. 2 kwietnia o godzinie 21.37 zapalmy w oknach światła – lampkę, świeczkę i wspólnie z rodzinami odmówmy modlitwę „Pod Twoją obronę” wzywając orędownictwo św. Jana Pawła II o ustanie pandemii koronawirusa – mówi. 

CZYTAJ: Zapalmy Papieskie Światło Jedności. #bądźmyrazem

Z okazji 15. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II na Jasnej Górze, o godzinie 21.00 rozpocznie się czuwanie ph. „Pamiętam, czuwam”. Ojcowie Paulini będą się modlić o cud uzdrowienia i zatrzymania pandemii. Czuwanie będzie transmitowane na oficjalnym kanale YouTube Jasnej Góry. Natomiast w Warszawie uroczystości z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przeniosą się na stronę internetową Centrum Myśli Jana Pawła II.

– Hasłem przewodnim obchodów rocznicy śmierci papieża są jego słowa: „Musicie być mocni mocą miłości”, które wypowiedział podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku – mówi Marcin Nowak z Centrum Myśli Jana Pawła II. – Mamy nadzieję, że tak jak wtedy solidarność i ta wzajemna troska o siebie nawzajem przeniosła nas przez szarość PRL-u i beznadzieję, tak dzisiaj przez ten szczególny czas również przeniesie nas ta solidarność, relacja, bliskość i miłość, która wyraża się w konkrecie, w trosce o siebie, o drugą osobę, o drugiego człowieka – mówi. 

Podczas czuwania będzie można wysłuchać utworu „Cisza” oraz „Litanii do Jana Pawła II” w wykonaniu chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Początek czuwania o godzinie 21.37. 

Kardynał Karol Wojtyła był pierwszym papieżem Polakiem i pierwszym od kilkuset lat papieżem, który nie był Włochem. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. 27 kwietnia 2014 został kanonizowany wspólnie z Janem XXIII

MaTo / SzyMon 

Fot. Marian Hałasa

Exit mobile version