Wielkanoc 2020: jak poświęcić pokarmy w domu?

5cb052512ffb5 o original 2020 04 08 072300

Z powodu pandemii koronawirusa zmienia się przebieg i forma uroczystości Wielkiego Tygodnia. Wiele nabożeństw zostaje skróconych.

– Nie będzie święcenia pokarmów. Jednak zgodnie z zaleceniami arcybiskupa Stanisława Budzika można je pobłogosławić w domu – mówi rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej, ks. Adam Jaszcz.

Obrzęd święcenia pokarmów: 

Na początku ojciec rodziny lub osoba przewodnicząca modlitwie zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: „Chrystus zmartwychwstał. Alleluja”. Wszyscy odpowiadają: „Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja”. Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego:

– albo z piątego rozdziału 1 Listu do Tesaaloniczan: „Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan: Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”.

– albo z 6 rozdziału Ewangelii wg św. Mateusza: „Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza: Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: „Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków”. Wszyscy odpowiadają: „Amen”.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: „Uczniowie poznali Pana. Alleluja”. Wszyscy odpowiadają: „Przy łamaniu chleba. Alleluja”. „Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków”. Wszyscy odpowiadają wówczas: „Amen”.

CZYTAJ: Święta inne niż dotychczas. Jak będziemy obchodzić Wielkanoc?

Zgodnie z wytycznymi arcybiskupa Stanisława Budzika, święcenie pokarmów ma odbyć się w domu przed śniadaniem wielkanocnym.

MaTo / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version