Wierni Kościoła katolickiego obchodzą oktawę Zmartwychwstania Pańskiego, zaś wierni prawosławni przygotowują się do świąt Wielkiej Nocy. W cerkwi trwa Wielki Tydzień.
– Dziś dzień szczególny, Wielka Środka, która kończy pokutny charakter przygotowania do świąt. Dzień ten poprzedza i wprowadza nas w mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa – mówi ks. Karol Wilkiel, proboszcz wspólnoty prawosławnej w Biłgoraju: – Wspominamy ucztę u faryzeusza Szymona w Betanii, podczas której grzesznica namaściła Pana mirrą. Wielka Środa jest też dniem zdrady Judasza. Przedstawione zostają dwa obrazy: jeden godny uwagi, właśnie owej kobiety, która była grzesznicą, ale wyraziła żal, skruchę i gest pokuty za swoje dotychczasowe życie; drugi zaś godny potępienia, czyli postać Judasza, jego zdrada. Judasz był cały czas blisko Chrystusa, ale ostatecznie posłuchał diabła.
Wielkanoc w Cerkwi prawosławnej wypada w tym roku 19 kwietnia, tj. tydzień po świętach u katolików.
Różnica w obchodzeniu świąt Wielkiej Nocy, wynika z tego, że katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Chrześcijanie obrządku wschodniego dodają do tego jeszcze jeden warunek: Niedziela wielkanocna musi przypadać po zakończeniu żydowskiej Paschy.
TsF (opr. DySzcz)
Fot. TsF