Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego apeluje o rozszerzenie zakresu ochrony „tarczy antykryzysowej”

tarcza 2020 04 03 220407

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Lublinie postanowiła zaapelować do rządu i Sejmu o pilne rozszerzenie zakresu ochrony „tarczy antykryzysowej” wobec małych i średnich przedsiębiorstw.

Członkowie Rady apelują o zwolnienie tych firm z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, oraz na fundusze pracy, solidarnościowy, gwarantowanych świadczeń pracowniczych i emerytur pomostowych za okres od 1 marca do końca maja. Postulują też, by do końca 2020 roku zwolnić małe i średnie firmy z podatku od nieruchomości oraz opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Całość lub część strat poniesionych z tego tytułu przez samorządy podlegałaby refundacji przez rząd.

Trzecim postulatem pod adresem rządu jest zwiększenie z 40 do 75 procent dopłat państwa do wynagrodzeń pracowników pozostających na przestoju technologicznym, w tym w szczególności pozbawionych pracy na mocy przepisów przeciwepidemiologicznych. Dopłaty te miałyby przysługiwać uprawnionym za okres od 1 marca do 31 maja.

Wojewódzka Rada Dialogu podkreśla, że pracodawcy i pracownicy tych firm stoją już obecnie przed realną perspektywą upadłości i utraty swoich miejsc pracy.

Część tych postulatów, jak zwolnienie ze składek, rząd zamierza uwzględnić w aktualizacji „tarczy antykryzysowej”, której ogłoszenie może nastąpić we wtorek (07.04) lub środę (08.04).

JB (opr. DySzcz)

Fot. archiwum

Exit mobile version