Nie żyje Longin Jan Okoń. Wybitny pisarz zmarł w wieku 92 lat

okon 2 2020 04 03 140605

Nie żyje Longin Jan Okoń (na zdj.) – pisarz, poeta, autor utworów dla młodzieży. Zmarł dzisiaj (03.04) po północy w Chełmie. Miał 92 lata.

Jako poeta zadebiutował w 1948 roku w czasopiśmie „Wici”. Wydał 16 tomów poezji, 7 zbiorów opowiadań i 6 znanych powieści indiańskich, wśród nich słynną słynna trylogię indiańską („Tecumseh” „Czerwonoskóry generał”,  „Śladami Tecumseha”).

– Longin Jan Okoń pomagał każdemu, kto go o to poprosił – mówi jego bratanek i wiceprezes Lubelskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, Zbigniew Waldemar Okoń. – Był bardzo otwarty ma pomaganie wszystkim. Ukierunkowywał ich działalność literacką. Pozostanie w pamięci wszystkich jako mądry, serdeczny człowiek.

Longin Jan Okoń był też znanym regionalistą. Jest uważany za czołowego inicjatora i organizatora życia literackiego w Chełmie po 1944 r. Napisał między innymi „Historię literatury ziemi chełmskiej” oraz „Chełm literacki XX i XXI wieku”. Był inicjatorem powstania i założycielem ,,Grupy Literackiej „Pryzmaty”. Był też honorowym prezesem Lubelskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

Jego utwory wydane zostały w łącznym nakładzie około trzech milionów egzemplarzy. 

Jan Longin Okoń urodził się 20 grudnia 1927 r. w Świerszczowie, w powiecie chełmskim. Ukończył pedagogikę z polonistyką na Uniwersytecie Warszawskim. W Chełmie pracował jako pedagog i dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. K. A. Jaworskiego. W 1977 r. został Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 r. uznano go „Chełmianinem Roku”, a w 2012 roku przyznano honorowe obywatelstwo Chełma. W 1977 roku został członkiem Międzynarodowego Ruchu Obrony Praw Indian. Przez wiele lat był związany także z Lublinem.

MaTo / opr. ToMa

Fot. archiwum

 

Exit mobile version