Szekspir po raz pierwszy przeżył epidemię dżumy jako kilkumiesięczne dziecko. Później za jego życia zarazy powtarzały się dość regularnie, jedną z ofiar był syn dramatopisarza – Hamnet. I choć pisarz wspominał o nich bardzo rzadko – jak na przykład w „Romeo i Julii”, to z całą pewnością te przeżycia odcisnęły na nim piętno. O twórczości z epidemiami w tle opowie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” dr Jarosław Cymerman, teatrolog, literaturoznawca, edytor i badacz twórczości Józefa Czechowicza, wykładowca UMCS i wicedyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Powiemy też, jak ówczesne teatry radziły sobie podczas pandemii.
Marta Ryczkowska, historyczka sztuki, autorka tekstów o sztuce, kuratorka wystaw, współprowadzi warsztaty pod hasłem „Karuzela sztuki”, współautorka (z córką Natką) przewodnika dla najmłodszych po Lublinie będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Porozmawiamy nie tylko o sztuce, ale i o codzienności, którą wypełnia teraz na przykład pieczenie chleba, wyglądanie przez okno, porządkowanie księgozbioru i rozmowy z córką. Opowiemy także o akcji „Zbroja dla medyka”, w którą zaangażowana jest Karuzela Sztuki.
Andrzej Dybczak jest z wykształcenia etnologiem, ale jest też pisarzem. Do tej pory ukazały się dwie jego książki: “Gugara” i zbiór opowiadań pt. “Pan wszystkich krów” (nominowany dwa lata temu do Literackiej Nagrody Nike). Jest też współautorem filmu dokumentalnego zatytułowanego “Gugara”, który podobnie jak i książka opowiada o syberyjskich pasterzach reniferów. O świecie, w którym spotkał Ewenków, Nieńców, Selkupów, pasterzy krów na południu Polski i robotników wyładowujących dorsza w Norwegii, opowiadał w Teatrze Starym w Lublinie. Przywołam fragmenty tamtego wieczoru.
Gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej będzie dyrektor Teatru Starego w Lublinie Karolina Rozwód. W 2022 roku Teatr Stary obchodzić będzie swoje 200-lecie. Opowiemy m.in. o tym, jak możemy stać się współtwórcami jubileuszowych obchodów.
Po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdj. Stratford-upon-Avon – miasto, w którym urodził się i zmarł William Szekspir/fot. G. Lutosławska