03.05.2020 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

img 2203 2020 05 01 212237

Szekspir po raz pierwszy przeżył epidemię dżumy jako kilkumiesięczne dziecko. Później za jego życia zarazy powtarzały się dość regularnie, jedną z ofiar był syn dramatopisarza – Hamnet. I choć pisarz wspominał o nich bardzo rzadko – jak na przykład w „Romeo i Julii”, to z całą pewnością te przeżycia odcisnęły na nim piętno. O twórczości z epidemiami w tle opowie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” dr Jarosław Cymerman, teatrolog, literaturoznawca, edytor i badacz twórczości Józefa Czechowicza, wykładowca UMCS i wicedyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Powiemy też, jak ówczesne teatry radziły sobie podczas pandemii.

Marta Ryczkowska, historyczka sztuki, autorka tekstów o sztuce, kuratorka wystaw, współprowadzi warsztaty pod hasłem „Karuzela sztuki”, współautorka (z córką Natką) przewodnika dla najmłodszych po Lublinie będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Porozmawiamy nie tylko o sztuce, ale i o codzienności, którą wypełnia teraz na przykład pieczenie chleba, wyglądanie przez okno, porządkowanie księgozbioru i rozmowy z córką. Opowiemy także o akcji „Zbroja dla medyka”, w którą zaangażowana jest Karuzela Sztuki.

Andrzej Dybczak jest z wykształcenia etnologiem, ale jest też pisarzem. Do tej pory ukazały się dwie jego książki: “Gugara” i zbiór opowiadań pt. “Pan wszystkich krów” (nominowany dwa lata temu do Literackiej Nagrody Nike). Jest też współautorem filmu dokumentalnego zatytułowanego “Gugara”, który podobnie jak i książka opowiada o syberyjskich pasterzach reniferów. O świecie, w którym spotkał Ewenków, Nieńców, Selkupów, pasterzy krów na południu Polski i robotników wyładowujących dorsza w Norwegii, opowiadał w Teatrze Starym w Lublinie. Przywołam fragmenty tamtego wieczoru.

Gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej będzie dyrektor Teatru Starego w Lublinie Karolina Rozwód. W 2022 roku Teatr Stary obchodzić będzie swoje 200-lecie. Opowiemy m.in. o tym, jak możemy stać się współtwórcami jubileuszowych obchodów.

Po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Na zdj. Stratford-upon-Avon – miasto, w którym urodził się i zmarł William Szekspir/fot. G. Lutosławska

Exit mobile version