05.05.2020 Aktualności Radia Lublin

zus 5 2020 05 05 142159

18 tysięcy przedsiębiorców z województwa lubelskiego do 30 kwietnia zostało zwolnionych ze składek ZUS. Z kolei 8 tysięcy otrzymało do tej pory świadczenia postojowe. To formy pomocy ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach Tarczy Antykryzysowej przyznawane przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty z powodu pandemii.

CZYTAJ: Świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek. Jak ZUS realizuje pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej?

Zadrzechnia, zwana potocznie fioletową pszczołą, coraz liczniej występuje w województwie lubelskim. Uważano, że ten gatunek pszczół samotnic w Polsce wyginął. W ostatnich latach obserwuje się jednak ich powrót.

CZYTAJ: „Fioletowa pszczoła” wróciła do Polski. Szczególnie upodobała sobie Lubelszczyznę

 

Niezwykłe narodziny w zamojskim zoo – mamą została 24-letnia samica lemura wari, która w przeliczeniu na ludzki wiek, jest… 100-latką. Zdaniem pracowników zoo to prawdopodobnie pierwszy udokumentowany przypadek tak późnego macierzyństwa u tego gatunku. Partner małpy sam też nie należy do najmłodszych, bo ojcem został w wieku 15 lat, czyli jest odpowiednikiem 70-letniego seniora.

CZYTAJ: „Piękna jesień życia”. Małpia nestorka z zamojskiego zoo została mamą

400 tysięcy zgonów rocznie – to smutny bilans związany z jedną z najczęściej spotykanych chorób – astmą. Szacuje się, że na całym świecie dotkniętych jest nią ponad 235 milionów osób, z czego 4 miliony w Polsce. 5 maja przypada Światowy Dzień Astmy. Na temat tej choroby Wojciech Brakowiecki rozmawiał z dr Ewą Tręmbas-Pietraś, szefową Oddziału Alergologii i Chorób Płuc Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

CZYTAJ: Dr Ewa Trębas-Pietraś: Z astmą można żyć normalnie

Pandemia koronawirusa zmieniła terminarze wyborów rektorskich na lubelskich uczelniach. W tym roku akademickim nowych rektorów wybiera społeczność pięciu największych lubelskich uczelni: Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Uniwersytetu Medycznego.

CZYTAJ: Wybory rektorskie na lubelskich uczelniach: zdalne czy tradycyjne?

– Każdego dnia wszyscy tworzymy historię. Wspólnie udokumentujmy ten szczególny czas – zachęcają Archiwa Państwowe. W akcji „Archiwum pandemii” chodzi o gromadzenie i przekazywanie między innymi zapisków, notatek, pamiętników, dzienników, ulotek i zdjęć, jak też memów, blogów, vlogów, nagrań audio i wideo.

CZYTAJ: Wszyscy tworzymy historię. Pomóż stworzyć „Archiwum pandemii”

Po 17.00 zaprasza Marzena Lewandowska.

Fot. archiwum

Exit mobile version