10.05.2020 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

mc 22 j czechowicz z b kolodynska i k miernowskim lublin 1931 mc 108 2020 05 09 153908

„Bo czy podobna szybkimi stopami przemierzać wąziutkie chodniki zaułków, przy których dom patrzy domowi prze­ciwległemu z bliska w twarz, gdzie arki klamrami spinają mur z murem, gdzie szkarpa wysuwa się na chodnik pochyła, wy­soka, niby noga olbrzyma w dostojnej pozie zastygłego. Po­wolność, spokój, echo niepowrotności czasów sprawiają wspólnie, że po starym mieście chodzimy cicho, poważnie. A chodząc tak, przystając, na piętra, załomy, cienie, napisy patrząc, ani wiemy, kiedy i jak zaczyna do nas mówić dusza starych kątów. Słuchajmy”- Józef Czechowicz, Spacery po Lublinie, za: „Scriptores” 2008, nr 32, s. 273.

Na zdjęciu: J. Czechowicz z B. Kołodyńską i K. Miernowskim, Lublin 1931, źródło: Muzeum Lubelskie.

Z Joanną Zętar z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN odbędziemy spacer po Lublinie szlakiem miejsc związanych z Julią Hartwig, Józefem Czechowiczem, Józefem Łobodowskim, Czesławem Miłoszem, Anną Kamieńską, Janem Kochanowskim, Klonowicem, Glatsztejnem… Wędrówka po mieście to okazja, aby posłuchać, jak różni twórcy pisali o tych samych miejscach – co ich inspirowało, na co zwracali uwagę, jaki Lublin zapisali w swojej poezji.

W kwietniu ukazała się antologia „Na pograniczu narodów i kultur. Polska – Europa – Ameryka”, która, jak czytamy w zapowiedzi: zawiera pionierskie wypowiedzi wybitnych polskich, europejskich i amerykańskich humanistów skoncentrowane wokół tej kwestii, na przykład pierwsze omówienia wizerunku Polski i Polaków w twórczości noblistów – Isaaca B. Singera i Güntera Grassa, odkrywcze opracowania na temat aktywności kulturowej polskich Żydów, pierwsze publiczne rozważania Ryszarda Kapuścińskiego o konieczności przewartościowania wizji świata po ataku terrorystycznym na World Trade Center, jedyny rozbudowany komentarz Tadeusza Konwickiego do jego filmu nakręconego według Dziadów Mickiewicza, eseistyczny list Tomasa Venclovy dotyczący pojęcia dumy narodowej na tle stosunków litewsko-polskich, wizję sąsiedztwa polsko-ukraińskiego w ujęciu intelektualistów z obu stron granicy czy opisy przemian tożsamości kulturowej emigrantów w USA. Współistnienie różnych systemów kulturowych prowadzić może do konfrontacji (oznaczającej w najlepszym razie izolację, w najgorszym – otwarty konflikt), do dyfuzji (przenikania) albo do synergii, wzmocnienia wspólnych wartości. Wszystkie te warianty „pograniczności” rozważane są na łamach tej książki.”Esejom towarzyszą wiersze kilkunastu współczesnych poetów nawiązujące do tematyki pogranicza kulturowego. Wyboru i opracowania dokonali: Bogusław Wróblewski i Łukasz Janicki. Autor wstępu i suplementu, Bogusław Wróblewski, będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Wybór i opracowanie: Bogusław Wróblewski, Łukasz Janicki. Współwydawca: Wschodnia Fundacja Kultury „Akcent” z dotacji Miasta Lublin.

Przywołamy fragmenty spotkania na temat Isaaca Bashevisa Singera, jakie odbyło się w Teatrze Starym w Lublinie. O pisarzu rozmawiali Monika Adamczyk-Garbowska, Agata Tuszyńska, Witold Dąbrowski i Jerzy Sosnowski.

Na program zaprasza Grażyna Lutosławska.

Exit mobile version