Wykorzystanie kanału Wieprz-Krzna do nawodnienia pól w gminie Drelów, w powiecie bialskim doskonale sprawdza się w praktyce. – Jest też przykładem dobrej współpracy samorządu z Wodami Polskimi – podkreślał przy jazie Augustówka, na kanale Wieprz-Krzna prezes Wód Polskich, Przemysław Daca.
CZYTAJ: Gmina Drelów przykładem dla całej Polski, jak walczyć z suszą
Rozwój pandemii koronawirusa spowodował, że rodzice dzieci przebywających w lubelskiej Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej od dwóch miesięcy nie mogą opuszczać nie tylko szpitala, ale także oddziału. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi organizuje zbiórkę pieniędzy na obiady dla rodziców dzieci z oddziału onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.
CZYTAJ: Pomóż nakarmić rodziców dzieci z oddziału onkologii
Bramę dezynfekującą konstruuje innowator ze Świdnika wspólnie z jedną z lubelskich firm. Wynalazek będzie pomocny w walce z koronawirusem. Dostępne obecnie na rynku tego typu urządzenia działają na bazie chemicznych środków.
CZYTAJ: Lubelski wynalazek do walki z koronawirusem ma szansę podbić świat
Prezent o wartości 150 tysięcy złotych wzbogacił lubartowski szpital. Dzięki dotacji z budżetu miasta Lubartów powiatowa placówka mogła zakupić nową karetkę, która w pierwszej kolejności służyć będzie wyjazdom do pobierania wymazów od osób z podejrzeniem Covid-19.
CZYTAJ: Lubartów: miasto obdarowało szpital. Powiat dołoży drugie tyle
Monety z XV wieku, dewocjonalia sprzed wieków, a także ślady dawnej posadzki zniszczonej podczas potopu szwedzkiego zostały odkryte podczas prac konserwatorskich w kościele pw. Marii Magdaleny w Łęcznej.
CZYTAJ: Tajemnice kościoła Marii Magdaleny w Łęcznej
Nie zabierajmy z lasu młodych, pozornie porzuconych zwierząt – apelują leśnicy i myśliwi. Wiosna to okres lęgów ptasich i wykotów zwierzyny leśnej. Często zdarza się, że te zwierzęta zabierane są ze swojego naturalnego środowiska.
CZYTAJ: Las to ich dom. Nie zabierajmy młodych zwierząt
Blisko 23 mln złotych otrzymały dziś (21.05) gminy w województwie lubelskim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze zostały przekazane na zainstalowanie w gospodarstwach domowych m.in. nowoczesnych instalacji fotowoltaicznych oraz solarnych.
CZYTAJ: Zielony ład to niższe rachunki i czystsze powietrze. Lubelskie samorządy z milionowym wsparciem
Od soboty Chełmskie Podziemia Kredowe otwierają się dla turystów. Na początek w progi zabytkowej kopalni wstąpić będą mogli jedynie turyści indywidualni, przy jednoczesnym zastosowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego.
CZYTAJ: Są tylko dwa takie miejsca na świecie. Chełm zaprasza turystów
Program poprowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. nadesłane