28.05.2020 Aktualności Radia Lublin

aktual 2020 05 28 150109

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu apeluje o wsparcie w postaci środków ochrony osobistej. Brakuje maseczek, przyłbic, płynów do dezynfekcji, czy rękawiczek. Stowarzyszenie już teraz ma wiele wydatków i generuje znaczące koszty, a konieczność zapewnienia bezpieczeństwa podopiecznym i terapeutom w ośrodkach w okresie pandemii stanowi ogromny problem. Istnieje obawa, że w pewnym momencie po prostu zabraknie – albo środków ochrony, albo funduszy.

CZYTAJ: Krok za krokiem do normalności, ale na razie pod górkę. Pomóż zamojskiemu stowarzyszeniu

Lubelskich kierowców od jutra (29.05) czekają kolejne utrudnienia. Zostanie zamknięta ul. Nałęczowska. Chodzi o 700-metrowy odcinek od adresu Nałęczowska 58 do ul. Gnieźnieńskiej.

CZYTAJ: Remont ul. Nałęczowskiej – kolejny egzamin z cierpliwości dla kierowców

39 lat temu zmarł Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński, przez lata związany z Lublinem i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, niezłomny obrońca wolności narodu i godności człowieka.

CZYTAJ: „Stał się symbolem prześladowanego Kościoła”. Lublin oddał hołd kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu

Dzięki rekomendacjom Głównego Inspektora Sanitarnego oraz konsultanta krajowego z dziedziny okulistyki przywracane są stopniowo planowe zabiegi operacyjne. Takie rozwiązanie zalecało również Europejskie Towarzystwo Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej. Jedyny Polak zasiadający w tym gronie – profesor Robert Rejdak (na zdj.), kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego i prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich, wyjaśniał w rozmowie z Wojciechem Brakowieckim, że sytuacja epidemiczna spowodowała, że część działalności naukowej i szkoleniowej przeniosła się do Internetu.

CZYTAJ: Prof. Robert Rejdak: Okulistyka to dziedzina, która wspaniale pozwala się obrazować

Na uciążliwość sąsiedztwa skarżą się mieszkańcy ulicy Łukowskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Na jednej z posesji hodowane jest bydło. Zwierzęta często przebywają pod gołym niebem. Mieszkańcy mają zastrzeżenia co do ich dobrostanu . Sprawa była zgłaszana do urzędu miasta, jednak bezskutecznie. Właściciel zwierząt nie godzi się na jakiekolwiek kontrole.

CZYTAJ: Hodowla bydła na posesji w Międzyrzecu Podlaskim. Sprawą zajęła się policja

W okolicach wsi Posadów w gminie Telatyn w powiecie tomaszowskim, 10 km od granicy z Ukrainą, znajduje się interesujący, a stosunkowo mało znany obiekt. To pozostałość prawdopodobnie grodu wczesnośredniowiecznego, a także późnośredniowiecznego gródka rycerskiego.

CZYTAJ: Gród w Posadowie. Wyjątkowe miejsce z tajemniczą historią

Miasto Chełm przedstawiło raport dotyczący miejskich spółek. Od 2019 roku w spółkach został wprowadzony plan naprawczy, który miał na celu poprawę sytuacji miejskich przedsiębiorstw. 

CZYTAJ: Chełmskie spółki miejskie – które zarobiły, które przynoszą straty?

Wojewoda lubelski wydał negatywną opinię dotyczącą poszerzenia granic Dęblina kosztem sąsiedniej Stężycy. Chodzi o ponad 20 hektarów, a szczególnie o teren oczyszczalni ścieków. Obiekt należy do Dęblina, ale znajduje się na gruntach należących do Stężycy. Wojewoda wskazał, że z wniosku dęblińskiego samorządu nie wynikają jednoznaczne, mocne argumenty za przyłączeniem proponowanego terenu.

CZYTAJ: Dęblin kontra Stężyca. Trwa spór o granicę

Program prowadziła Iwona Kosior.

Fot. archiwum

Exit mobile version