30 lat temu odbyła się w Bramie Grodzkiej w Lublinie pierwsza premiera Teatru NN. Tytuł wystawionego trzy dekady temu spektaklu to „Wędrówki niebieskie”.
W tym tygodniu, zgodnie z ideą #zostańwdomu, wszystkie materiały archiwalne dotyczące historii ośrodka będą publikowane w sieci na jego profilach społecznościowych. Z okazji jubileuszu powstał też specjalny portal: „30 lat”.
Teatr NN wprowadził się do Bramy Grodzkiej na stałe w 1992 roku. Jest to jedna z najstarszych bram w Lublinie, zwana też Bramą Żydowską. Obecnie w jej wnętrzu można zobaczyć wystawę „Lublin. Pamięć Miejsca”. Jej pierwsza część opowiada o życiu Żydów w Lublinie, zaś druga poświęcona jest pamięci zgładzonej społeczności żydowskiej.
Ośrodek jest głównym organizatorem Festiwalu „Śladami Singera”. Od 2005 roku w częścią ośrodka jest Lubelska Trasa Podziemna, a od 2018 roku również Piwnica Pod Fortuną, w której znajdują się późnorenesansowe polichromie. Przy ul. Żmigród 1 działa Izba Drukarstwa oraz Dom Słów. W izbie można zobaczyć sprawne maszyny drukarskie oraz urządzenia introligatorskie. Wiele z nich ma ponad sto lat. Z kolei w Domu Słów odbywają się warsztaty oraz spotkania z autorami.
Ośrodek ma na swoim koncie wiele nagród, między innymi dyplom uznania od państwa Izrael za zasługi na rzecz ochrony dziedzictwa żydowskiego w Polsce oraz Europejską Nagrodę Obywatelską. Z kolei jego dyrektor, Tomasz Pietrasiewicz został wyróżniony Nagrodą POLIN.
ZAlew / opr. PaW
Fot. archiwum