Miasto Chełm przedstawiło raport dotyczący miejskich spółek. Od 2019 roku w spółkach został wprowadzony plan naprawczy, który miał na celu poprawę sytuacji miejskich przedsiębiorstw.
– Najlepszy wynik finansowy osiągnęło Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które zakończyło rok 2019 zyskiem w wysokości ponad miliona złotych. W porównaniu do roku 2018 wynik uległ poprawie o 1,5 miliona złotych. W spółce zmianie uległ m.in. zakładowy układ pracy, zredukowano rozbudowane świadczenia pieniężne – w szczególności odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe – mówi Natalia Wiślińska z gabinetu prezydenta Chełma.
– Prognozy przygotowane w styczniu i w lutym 2020 roku wskazywały, że przedsiębiorstwo rok 2019 zakończy stratą operacyjną w wysokości 2,7 miliona złotych. Związane to było z tym, że podwyżki wynagrodzeń zostały wprowadzone pod koniec 2018 roku. Pełny efekt tych podwyżek przeniósł się na rok 2019, stąd prognoza. Rok 2019, dzięki wytężonej pracy, udało się zakończyć na plusie. W czasie pandemii nie spadły, a nawet wzrosły nam przychody – mówi Marcin Czarnecki, prezes MPGK.
– Największą poprawę wyniku odnotowało Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych. Wynik spółki jest lepszy o ponad 3 miliony złotych w porównaniu z rokiem 2018. Jest to szczególnie istotne ponieważ spółka z ponad 2 milionami straty przeszła do zysku sięgającego ponad milion złotych – mówi Natalia Wiślińska.
– Kolejna pozytywna zmiana nastąpiła w Chełmskich Liniach Autobusowych – dodaje.
– W ostatnich 13 latach jest to pierwszy rok, kiedy spółka wygenerowała zysk – ponad 530 tys. złotych. Było to możliwe w związku z podjęciem działań restrukturyzacyjnych zatrudnienia, ograniczenia kursów na terenie gminy Chełm. Te działania również w roku bieżącym są kontynuowane. Pandemia spowodowała przekierowanie działań – wprowadziliśmy dość radykalne ograniczenia w komunikacji, które w połączeniu ze spadkiem cen i zmniejszeniem ilości zużywanego paliwa pozwoliły nam na ograniczenie strat wywołanych pandemią – mówi Mariusz Chudoba, prezes zarządu Chełmskich Linii Autobusowych sp. z. o.o.
– Niestety na minusie jest wciąż Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, które za rok 2019 odnotowało stratę w wysokości 900 tys. złotych. Z problemami boryka się również Chełmski Park Wodny – rok 2019 spółka zakończyła stratą netto w wysokości prawie 2 milionów złotych – wylicza Natalia Wiślińska.
– Wiadomo, że parki wodne, w skali całego kraju, nie przynoszą zysków. Porównując statystyki z miesięcy przed koronawirusem, czyli styczeń, luty 2020 roku w porównaniu do roku 2019, zanotowaliśmy wzrost klientów o 5500 osób. Widzimy, że sytuacja była wzrostowa. Koronawirus przyłożył się do mniejszych wpływów. Oczywiście staraliśmy się zabezpieczyć, żeby te straty były jak najmniejsze – wprowadziliśmy przestojowe, w tym miesiącu ograniczony został czas pracy pracowników – tłumaczy Artur Juszczak, prezes zarządu Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie.
Także wynik Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej za 2019 rok zamknął się stratą netto w wysokości 2,5 miliona zł. Koszty niezbędnej modernizacji MPEC przekraczają możliwości finansowe spółki i miasta, dlatego podjęto decyzję o zbyciu udziałów w spółce.
RyK / SzyMon
Fot. pixabay.com