Czwarty etap odmrażania gospodarki. Zniesienie obostrzeń nie zwalnia z odpowiedzialności

20200528 ib284169 cr 2020 05 29 172259

Od jutra (30.05) wchodzimy w czwarty etap odmrażania polskiej gospodarki. Czynne będą między innymi place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu, a w sklepach zniesione zostaną limity klientów. 

– Pod pewnymi warunkami nie trzeba będzie też zakrywać nosa i ust – mówi dyrektor biura wojewody lubelskiego Paweł Paszko: – Należy dalej utrzymywać dystans społeczny, tzn. co najmniej dwumetrową odległość od innych osób. Jest to najważniejsza i chyba najbardziej oczekiwana zmiana przez mieszkańców. W dalszym ciągu zostanie utrzymany obowiązek zakrywania ust i nosa, chociażby w środkach komunikacji publicznej, w sklepach, kinach, teatrach, kościołach czy urzędach – dodaje Paweł Paszko.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Lublinianie w przededniu kolejnego etapu odmrażania gospodarki

– Mimo iż wchodzimy w kolejny etap odmrażania tej gospodarki i kolejny etap znoszenia różnego rodzaju nakazów i zakazów, powinniśmy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości, dwumetrowego dystansu oraz o higienie rąk, kaszlu, kichania – mówi rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Magdalena Smolińska-Kornas: – Jeśli nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu utrzymać dwumetrowego dystansu, na przykład znajdujemy się na zatłoczonym chodniku, to wtedy mamy obowiązek zakrywania ust i nosa. Przede wszystkim pamiętajmy o utrzymaniu tego dwumetrowego dystansu społecznego, z którego na przykład wyłączeni są rodzice opiekujący się dziećmi poniżej 13 roku życia.

– Od jutra zostaną zniesione limity w sklepach, na targowiskach, w urzędach pocztowych. Dotychczas było tak, że na określoną powierzchnię przypadała określona liczba klientów. Od jutra tego obostrzenia już nie ma – zaznacza Paweł Paszko: – Przewracana jest również możliwość organizowania zgromadzeń publicznych, koncertów plenerowych z zachowaniem limitu uczestników do 150 osób, również z zachowaniem dystansu społecznego. Dodatkowo od 30 maja przywracane jest funkcjonowanie siłowni na świeżym powietrzu, a także długo wyczekiwanych przez dzieci placów zabaw.

– Nadal powinniśmy nosić maseczki w takich miejscach jak autobusy, tramwaje, sklepy, kina teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły i urzędy – wymienia Magdalena Smolińska-Kornas: – Maseczki możemy nie zakładać w pracy jeżeli pracodawca zapewnia odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne, oraz w restauracji i w barze, gdy zajmiemy już miejsce przy stoliku.

– Od najbliższej niedzieli (31.05), czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego ksiądz arcybiskup uchyla ogólną dyspensę od obowiązku we mszy świętej – mówi rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej, ks. Adam Jaszcz: – Każdy wierny ma obowiązek uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i w tzw. święta nakazane. Jeżeli tego obowiązku nie wypełnia, wtedy popełnia grzech ciężki. Jednocześnie ksiądz arcybiskup podtrzymał dyspensę dla trzech kategorii osób. Są to osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji oraz osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

– Od 6 czerwca kolejne grupy wydarzeń będą mogły być realizowane w zmniejszonych obostrzeniach, na przykład otwarte będą kina, teatry, baseny, siłownie. Dodatkowo będzie możliwa organizacja wesel do 150 uczestników – mówi Paweł Paszko.

– W ostatnim czasie odnotowaliśmy wzrost zakażeń w województwie lubelskim. W dniu wczorajszym (28.05) ogłosiliśmy 22 zakażenia koronawirusem – mówi Magdalena Smolińska-Kornas: – To też świadczy o tym, że ta odpowiedzialność społeczna jest tutaj kluczowa. Mimo, iż możemy korzystać z różnych miejsc, to i tak nie zwalnia nas to z przestrzegania tego reżimu sanitarnego. Apelujemy o odpowiedzialność i zdrowy rozsądek, żebyśmy nie dali się uśpić wirusowi, który ciągle jest w naszej przestrzeni.

Od jutra ponownie będą mogły działać restauracje i bary w hotelach, a od 6 czerwca hotelowe baseny, siłownie i kluby fitness. 

MaTo (opr. DySzcz)

Fot.  Iwona Burdzanowska/ Twitter MZ

Exit mobile version