Matka to przyjaciółka, opiekunka i najważniejsza osoba na świece. Jednak bieżąca sytuacja związana z pandemią koronawirusa zmieniła jej rzeczywistość.
– Samoizolacja spowodowała, że matka mogła bardziej się skupić na obowiązkach rodzinnych – mówi w rozmowie z Radiem Lublin socjolog profesor Robert Szwed z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. – Matki są różne w różnych krajach. W Polsce matka to kobieta zapracowana, która musi dzielić życie między domem, a obowiązkami zawodowymi. Wobec tego, ta sytuacja, z którą mieliśmy i mamy do czynienia, praca nagle w domu, spowodowała, że mama mogła się w większym stopniu, niż zwykle skupić na wychowywaniu, pielęgnowaniu gospodarstwa domowego. W tym sensie ten czas był dobry, jeśli chodzi o budowanie relacji, czasem na nowo – dodaje.
– Na pewno przed mamami w dobie pandemii stoi więcej wyzwań – zaznacza doktor Wojciech Wciseł z KUL. – To są takie wyzwania, z którymi być może wcześniej nie było okazji się zmierzyć. Sama możliwość czy konieczność spędzania więcej czasu z dziećmi w domu, to też ogromne wyzwanie stojące przed mamami, by ten czas dzieciom zaanimować. Z jednej strony, wiadomo, że trzeba posprzątać, ugotować i jeszcze ze starszymi dziećmi odrabiać lekcje. Przy małych dzieciach trzeba wyszukać zabawy, które będą i kreatywne i twórcze. Wszystko po to, by ten czas przebywania z pociechą w domu nie był stracony – dodaje.
– Z pewnością pandemia wymusiła na nas wszystkich, w tym również na matkach, powtórną refleksję nad tym czym jest dom, rodzina i co to znaczy być ze sobą dla siebie – podkreśla profesor Szwed. – Czasem to był bardzo bolesny proces. Mam wrażenie, że matki wylewały na to płonące morze troszeczkę spokoju i dobroci – dodaje.
– Matka stoi przed nowymi wyzwaniami, które współczesny świat przed nią postawił – twierdzi doktor Wciseł.
Dzień Matki w Polsce zaczęto obchodzić w latach 20 XX wieku, jednak to święto bardziej upowszechniło się dopiero po II wojnie światowej. Od kilku lat Dzień Matki jest hucznie obchodzony nie tylko w gronie rodziny, ale także w placówkach oświatowych oraz instytucjach publicznych.
InYa / opr. PaW
Fot. pixabay.com