Jak radzić sobie ze stresem, dobrze zarządzać czasem oraz budować dobre relacje z dzieckiem? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poradniku, który powstał w Lublinie. Jest to darmowy e-book, który ma pomóc mieszkańcom lepiej rozumieć swoje emocje i nimi zarządzać.
– Przez cały okres kwarantanny udzielałam bezpłatnej pomocy psychologicznej, więc wiedziałam co niepokoi mieszkańców – mówi w rozmowie z Radiem Lublin autorka projektu, Marlena Stradomska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – To odpowiedzi na pytania, które pojawiały się najczęściej. Wiem, że nie każdy jest w stanie przyznać się, że ma jakiś problem, trudność i sobie z czymś nie radzi. Taki poradnik każdy może sobie w zaciszu własnego domu poczytać i robi to w sposób anonimowy. Wiemy też, że rozmowa telefoniczna czy poprzez jakiś komunikator jest sytuacją stresującą. Ludzie boją się na przykład utraty swojej prywatności – dodaje.
– Ten podręcznik jest przygotowany przez zespół psychologów. Nie tylko przez Marlenę Stradomską, ale także przez inne osoby i podmioty – zaznacza Tomasz Słapczyński, członek Stowarzyszenia Lubelska Inicjatywa Społeczna. – Można powiedzieć, że jest to poradnik psychologiczny, który pozwoli nam zrozumieć problem i wypracować odpowiednie podejście. Wydaje się, że taki poradnik jest potrzebny, ponieważ potrzeba trochę pozytywnych informacji odnośnie tego, jak sobie radzić. Nie jest to propozycja tylko na okres pandemii – dodaje.
– Są pytania na temat wychowania dzieci. Znajdują się tam odpowiedzi dotyczące motywacji, radzenia sobie ze stresem czy z czasem – opowiada Stradomska. – To są takie tematy bardzo generalne i będą one się pojawiały zawsze. (…) Dlatego zawsze możemy sięgnąć do tego poradnika, popatrzeć na różne piękne grafiki, które nam to czytanie uprzyjemnią – dodaje.
– To są rysunki w pewien sposób dziecięce, radosne, zabawne – zaznacza Ilona Golec, grafik i ilustrator. – Myślę, że to jest nam właśnie potrzebne w tych czasach i akurat idealnie wpasowuje się w tematykę tego e-booka. Ilustracje wprowadzają taki zabawowy klimat do tego dość poważnego tematu. Z wykształcenia jestem psychologiem, więc być może byłam też bardziej w stanie zrozumieć przekaz i sens tego działania, odzwierciedlić to w odpowiedni sposób – dodaje.
– Każdy napotyka tego typu problemy, jeżeli chodzi chociażby o wypalenie zawodowe czy zmęczenie – zauważa Słapczyński. – Takie fachowe porady mogą pomóc – dodaje.
Książka ma charakter uniwersalny czy odpowiada na potrzeby konkretnej grupy docelowej? – Idea była taka, żeby książka była jak najbardziej uniwersalna – zaznacza Stradomska.
Do inicjatywy przyłączyły się także Stowarzyszenia Siła Myślenia Wizualnego, Towarzystwo Nowa Kuźnia oraz Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.
Poradnik można pobrać za darmo na profilu facebookowym Marleny Stradomskiej.
InYa / opr. PaW
Fot. pixabay.com