XIX-wieczna figura Madonny Immaculaty znajdująca się na terenie założenia pałacowo-parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej trafiła do konserwacji. Znana w mieście rzeźba, która od samego początku stała na wałach w parku, nigdy dotąd nie była poddana pełnej renowacji, a jest cenna i ma ciekawą historię.
CZYTAJ: Biała Podlaska: znana rzeźba trafiła do konserwacji
Fundatorką figury była mieszkanka Białej Podlaskiej Helena Kogan. Są dwie wersje ufundowania rzeźby. – Jedna z nich mówi o tym, że miało to być zadośćuczynienie za rozbiórkę ruin pałacu i sprzedaż ich na cegły – opowiada konserwator zabytków Jan Maraśkiewicz. – W XIX wieku zespół zamkowy był własnością Starzyńskich. Nie byli oni zainteresowani utrzymaniem obiektu, więc wystawili go do sprzedaży. Cegłę, pozostałości zespołu pałacowego, kupiła Helena Kogan, która to rozsprzedała. Znaczna część kamienic przy rynku oraz przy ulicy Moniuszki zbudowana jest z cegieł rozebranego pałacu – dodaje.
Drugą wersję historii dotyczącą ufundowania figury przedstawia Iwona Maksymiuk z Muzeum Południowego Podlasia. – Helena Kogan wyszła za mąż za Łysakowskiego – mówi w rozmowie z Radiem Lublin. – Było to małżeństwo żydówki z katolikiem. W związku z tym postanowiła ona, jak pisze historyk sztuki Antoni Jodłowski w swoim wydawnictwie, zyskać przychylność mieszkańców i ufundować tę figurę. Stąd też ten pomnik pojawił się na wałach obronnych – dodaje.
– Figura jest klasyczna, bardzo modna w XIX wieku – zaznacza Maraśkiewicz. – Często ustawiana w miejscach publicznych, przed kościołami oraz przed obiektami o jakimś szczególnym znaczeniu. Jakość artystyczna tej rzeźby jest niezła. Dlatego warto poddać ją konserwacji. Nie tylko ze względu na historię, ale także ze względu na jej wartości artystyczne – dodaje.
– Cieszę się, że ta figura Matki Boskiej poszła do konserwacji, ale oczekiwałbym jej większego wyeksponowania – twierdzi artysta plastyk Mieczysław Skalimowski. – Można to zrobić dzięki przerzedzeniu drzew, które znajdują się wokół rzeźby – dodaje.
Konserwacja figury to część prac rewitalizacyjnych w Parku Radziwiłłowskim. – Wszyscy widzimy, że nasze założenie zamkowo-parkowe pięknieje z każdym dniem – podkreśla prezydent Białej Podlaskiej, Michał Litwiniuk. – Zmiany dotyczą nie tylko zasadniczych, dużych elementów inwestycji, ale także detali, które mają dla nas istotną wartość. Jednym z nich jest figura Matki Boskiej, która jeszcze niedawno stała na fragmencie wałów obronnych. Teraz została oddana do konserwacji i niebawem znów będzie ozdobą naszej bialskiej perły. Ta figura wykonana jest z piaskowca. Maria ma pod stopami półksiężyc oraz obłok, z którego wyłaniają się dwie główki aniołków – dodaje.
W ramach prac rewitalizacyjnych prowadzonych na terenie Parku Radziwiłłowskiego przebudowano amfiteatr i fortyfikacje, wyremontowano Muzeum Południowego Podlasia, zrekonstruowano bramę koszarską, przebudowano układ komunikacyjny, a także odrestaurowano kaplicę.
MaT / opr. PaW
Fot. Iwona Maksymiuk / nadesłane