W Krasnymstawie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał program inwestycyjny na budowę ronda na skrzyżowaniu, łączącym drogę krajową nr 17 i drogi wojewódzkiej 812. Podczas podpisania dokumentu byli obecni również: wicepremier Jacek Sasin i samorządowcy.
– Mieliśmy okazję przekonać się jak ważna jest to inwestycja, kiedy przed chwilą próbowaliśmy się włączyć do ruchu z drogi 812 do tej ruchliwej drogi krajowej – mówił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. – Przez to miejsce jedzie 13 tysięcy samochodów dziennie. To ogromne natężenie ruchu i ogromne niebezpieczeństwo dla wszystkich jego uczestników, a także dla okolicznych mieszkańców. Rondo to „być albo nie być” dla układu komunikacyjnego Krasnegostawu. Na szczęście nastąpiła szybka decyzja ministra Adamczyka, który powiedział: „Jak trzeba, rondo musi powstać”. Nasz rząd, Prawo i Sprawiedliwość dotrzymujemy słowa i dotrzymujemy obietnic. A szczególną wagę przykładamy do rozwoju tej części Polski.
– Inwestycja jest bardzo potrzebna dla Krasnegostawu, ale także dla mieszkańców powiatu i osób, które przejeżdżają przez miasto, poruszając się w kierunku Hrebennego i granicy państwa. O tej inwestycji mówi się od wielu lat – stwierdza Andrzej Leńczuk, starosta krasnostawski. – Koszt budowy wyniesie koło 6 mln zł. Głównym wykonawcą będzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Partycypować w inwestycji będą samorządy: powiatu, miasta oraz województwa.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Podpisanie umowy na przebudowę skrzyżowania DK17 i DW812 w Krasnymstawie
– Rondo jest bardzo potrzebne. Musi ono być jednak dostosowane do tego ruchu, nie jakieś malutkie. Potrzebna jest tu reorganizacja ruchu; rondo jest najlepszym rozwiązaniem. Na skrzyżowaniu tworzą się korki, nieraz trzeba stać nawet półgodziny – mówią mieszkańcy Krasnegostawu.
– Problem jest nam znany od bardzo dawna. Statystyki pokazały, że mieliśmy tam wiele kolizji, a nawet wypadki śmiertelne – tłumaczy Robert Kościuk, burmistrz Krasnegostawu. – Mieszkańcy pisali petycje do miasta, zwracali się też do nas za pośrednictwem radnych miejskich. Takie same sygnały były kierowane do rady powiatu. My ze swej strony kierowaliśmy te prośby do zarządców tych dróg: Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Podpisanie stosownych umów w ramach współpracy rządu i samorządu da nam gwarancję, że w przyszłym roku droga ta stanie się z pewnością dużo bezpieczniejsza.
Rondo ma zostać oddane do użytku w przeciągu dwóch lat.
Dzisiaj (19.05) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał także program inwestycyjny na budowę zachodniej obwodnicy Zamościa. Ta droga powstaje w ramach programu 100 obwodnic.
CZYTAJ: Zamość: umowa na budowę obwodnicy podpisana [FILM]
RyK / opr. ToMa
Fot. i film Piotr Michalski