Amerykańscy lekarze są zainteresowani metodą leczenia COVID-19 stosowaną w Polsce, w tym w Lublinie. Doświadczenia wymieniano podczas misji medycznej w Chicago, w której uczestniczyło dziewięć osób z Polski – wśród nich prof. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK1 w Lublinie.
Jak mówi profesor Czuczwar, metody pomocy pacjentom z koronawirusem stosowane w Polsce są mało znane w USA. To między innymi metoda pozaustrojowego utlenowania krwi, stosowana w 5 ośrodkach w Polsce, w tym w Lublinie.
– To spotkanie to była obustronna wymiana doświadczeń – dodaje prof. Mirosław Czuczwar: – Cenne były te doświadczenia związane z ich przygotowaniem chociażby polowych centrów leczenia chorych z COVID-19. Tak naprawdę zaproszono nas po to, by stanowić dla nich wsparcie merytoryczne, szczególnie w zakresie dostępu do najbardziej zaawansowanych technik leczenia chorych z COVID-19. Ich bardzo zainteresowały nasze doświadczenia z ECMO. To takie sztuczne płuca. Oni póki co takich nie mają. Amerykańscy lekarze złożyli deklarację, że bardzo chętnie przyjadą do Polski i zapoznają się z naszymi doświadczeniami.
Pozaustrojowe natlenianie krwi (ECMO) ratuje życie pacjentom m.in. z Covid-19, którym ze względu na uszkodzenie płuc nie pomagają respiratory.
SzyK (opr. DySzcz)
Fot. pixabay.com