W Lublinie powstał prototyp prostych respiratorów. Urządzenie – w ciągu miesiąca – opracowali naukowcy Politechniki Lubelskiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
– Prototyp powstał przy wykorzystaniu drukarek 3D. Szacunkowy koszt wykonania nie przekracza 1 tysiąca złotych – mówi dr inż. Marcin Maciejewski z Zakładu Teleinformatyki i Diagnostyki Medycznej Politechniki Lubelskiej: – W chwili obecnej jest to układ mechaniczny napędzany silnikiem z korbowodem, który spręża i rozpręża worek do intubacji. Praktycznie cała obudowa, wszystkie elementy mechaniczne urządzenia, zostały wydrukowane na drukarce 3D przy użyciu tanich, dostępnych i prostych materiałów.
– Jutro (13.05) urządzenie zostanie przekazane do badań w warunkach klinicznych do Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK nr 1 w Lublinie, celem podłączenia tego urządzenia do symulatora normalnego respiratora, do tzw. testera do manekina – mówi prof. Ryszard Maciejewski, kierownik Katedry Anatomii Człowieka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: – Tam sprawdzimy wszystkie parametry, które respirator musi spełniać w warunkach klinicznych.
Po przeprowadzeniu testów naukowcy chcą jak najszybciej wprowadzić urządzenie na rynek. Trwają poszukiwania lubelskiej firmy, która podejmie się produkcji urządzenia.
Więcej na ten temat w jutrzejszych (13.05) Aktualnościach Radia Lublin.
SzyK (opr. DySzcz)
Fot. nadesłane