Prototyp respiratora opracowany przez naukowców Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Politechniki Lubelskiej przeszedł pozytywnie testy kliniczne.
CZYTAJ: Powstał szybko i jest tani. Lubelski prototyp respiratora w fazie testów
– Testy przeprowadzone w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie potwierdziły przydatność respiratora do terapii. Musimy nanieść niewielkie poprawki – mówi prof. Ryszard Maciejewski, kierownik Katedry Anatomii Człowieka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: – Są tylko drobne uwagi co do wyglądu samego respiratora i miejsca, w którym trzeba zainstalować zastawki. To tylko tyle. Drobne uwagi techniczne. Opinia jest sporządzona na piśmie, test jest pozytywny. Będziemy przechodzić do następnych etapów komercjalizacji.
Naukowcy chcą zainteresować projektem lokalnych samorządowców i polityków. Trwają poszukiwania partnera biznesowego – firmy z branży informatycznej z regionu lubelskiego, która podejmie się produkcji respiratorów.
Prace nad tego typu urządzeniami prowadzone są także na innych uczelniach w kraju – m.in. na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy czy w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Każdy z tych projektów na szansę stać się pierwszym polskim respiratorem.
SzyK (opr. DySzcz)
Fot. nadesłane /archiwum