Lubelskie: instytucje kultury powoli „wracają do życia”

dsc 9190 2020 05 04 111149

Część instytucji kultury działających na terenie województwa lubelskiego już otworzyła się, inne przygotowują się do nowego funkcjonowania w dobie pandemii koronawirusa.

– Zapraszamy do zwiedzania wystaw czasowych obejmujących historię i kulturę Ziemi Biłgorajskiej na przestrzeni wieków. Zwiedzić można m. in. wystawę „Nasze biłgorajskie” – mówi Tomasz Brytan z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

Biłgorajskie muzeum zaprasza zwiedzających do siedziby głównej przy ulicy Kościuszki 87 oraz do skansenu Zagroda Sitarska przy ulicy Nadstawnej 32. Zwiedzanie odbywać się będzie z zachowaniem wymogów sanitarnych. W siedzibie głównej przebywać może jednocześnie 15 osób, a w Zagrodzie Sitarskiej – 6 zwiedzających.

Od jutra (05.05) będzie można spacerować po parku w Kozłówce, wnętrza pałacu będą dostępne w ciągu najbliższych dni. – Szykujemy się do nowego otwarcia, do odwiedzania Muzeum zaprosimy, gdy uzgodnimy wszystkie zasady z lubartowskim sanepidem – mówi Agata Ulanowska z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. 

W ciągu tygodnia zwiedzających planuje zaprosić największa instytucja kultury w regionie – Centrum Spotkania Kultur. – Na początek będzie można skorzystać ze sklepiku kulturalnego oraz tarasów na dachu CSK, planowane jest też udostępnienie do zwiedzania wystaw. „Przygotowujemy CSK do nowych zasad funkcjonowania, forma będzie oczywiście bardzo ograniczona, wszystko konsultujemy z sanepidem – mówi rzecznik prasowy CSK, Andrzej Goliszek. 

Od weekendu (11/12.05) czynne będzie Muzeum Nadwiślańskie. – Zapraszamy do wszystkich tych obiektów, które były czynne przed pandemią. Zwiedzać będzie można między Galerie Wystaw Czasowych oraz Sztuki Złotniczej, a także zamek i dziedziniec w Janowcu. Wprowadzimy ograniczenia dotyczące liczby osób oraz godzinną przerwę na dezynfekcje – mówi dyrektor Muzeum, Piotr Kondraciuk. 

Do wznowienia działania przygotowują się także lubelskie biblioteki. Czytelnicy będą mogli oddać i wypożyczyć książki, ale nie będzie możliwości korzystania z czytelni. – Oddawane przez czytelników książki będą kierowane na dwutygodniową kwarantannę – mówi Beata Wijatkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wojewódzka Biblioteka Publiczna planuje zaprosić czytelników w tym tygodniu, a filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie od przyszłego poniedziałku (11.05).

MaK / TsF / SzyMon

Fot. TsF

Exit mobile version