Ministerstwo Sprawiedliwości: zaczyna się bezpieczne „odmrażanie” pracy sądów

hammer 620011 1920 2020 05 24 113747

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że zaczyna się bezpieczne „odmrażanie” pracy sądów. Zgodnie zapisami Tarczy antykryzysowej 3.0 w sądach ponownie mogą być przeprowadzane wszystkie postępowania jawne, czyli z udziałem stron i świadków, w tym adopcyjne i rozwodowe.

Jak mówiła rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Agnieszka Borowska – więcej spraw będzie mieć pilny charakter: „Są to sprawy, w których stosowane jest tymczasowe aresztowanie, a także te dotyczące podjęcia warunkowego umorzenia postępowania i wykonania kary warunkowo zawieszonej oraz np. o wyrażenie zgody na zabieg medyczny, tak ważne w czasie epidemii. Wśród spraw pilnych znajdą się m.in. przesłuchania świadków w postępowaniach dotyczących przestępstw seksualnych. Będą mogły być szybko przeprowadzane bez względu na to, czy podejrzany o takie przestępstwo został już zatrzymany.”

Jak mówiła rzecznik, w wielu nowych rodzajach spraw będzie można uzyskać wyrok bez rozprawy, aby nie narażać zdrowia uczestników postępowań sądowych. „Będzie tak, gdy względy bezpieczeństwa epidemicznego nie pozwalają na normalną rozprawę, a sąd nie dysponuje sprzętem umożliwiającym przeprowadzenie rozprawy na odległość. W razie konieczności rozpoznania sprawy będzie można ją rozstrzygnąć na posiedzeniu niejawnym, po odebraniu od stron np. pisemnych stanowisk albo odebraniu zeznań od świadków na piśmie.”

Od 23 maja zaczną ponownie biec terminy procesowe i sądowe.

RL / IAR / SzyMon

Fot. pixabay.com

Exit mobile version