Zazwyczaj o tej porze żółwie błotne w Poleskim Parku Narodowym były w trakcie zaawansowanego sezonu lęgowego. Obecna pogoda płata figle, nie jest tak ciepło i słonecznie jak to zwykle bywa w maju – to powoduje, że żółwice później decydują się na składanie jaj. Opóźni to wylęg młodych żółwi.
– W tym roku faktycznie pogoda w kratkę, maj dosyć chłodny, sporo deszczowych dni nie ułatwia żółwicom składania jaj, ale żółwice się starają – jeden cieplejszy dzień i pomalutku wychodzą. W tym roku o dziwo wcześniej niż w latach ubiegłych, czasami są już o godzinie 16, 17 i zaczynają kopać swoje jamki – mówi zastępca dyrektora Poleskiego Parku Narodowego, Ewa Piasecka.
– W poprzednich latach temperatury były bardziej dogodne dla składania jaj przez żółwice, które już koło 23 maja masowo wychodziły na lęgowiska. W ubiegłym roku mieliśmy ponad 220 złóż – mówi Andrzej Barczak, konserwator obwodu ochronnego Wola Wereszczyńska.
– W tym roku jest 8 samic, które złożyły jaja. Myślę, że przeciągnie się to do końca czerwca – dodaje Waldemar Mikitiuk, konserwator obwodu ochronnego Zbójno.
– W 2019 roku już w połowie sierpnia były pierwsze otworki, które świadczyły o tym, że już z jajek zaczęły się wylęgać żółwie. Przy składaniu jaj zakładamy siatki na lęgowiska. Są one tak drobne, że młody żółw nie da rady przez nie przejść więc musimy je zdjąć, żeby zwierzęta mogły bezpiecznie wyjść i dotrzeć do zbiorników wodnych. Od razu po wykluciu się, część żółwi, która jest w najlepszej kondycji jest wypuszczana do najbliższych zbiorników z których przychodzą żółwice dorosłe do składania jaj – tłumaczy Andrzej Barczak.
– W naszym Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym w Urszulinie jest specjalny Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego. Trafiają tam głównie jaja, z których nie zdążyły się wykluć żółwie, a już np. przyszły przymrozki. Jaja te w specjalnych cieplarkach są doinkubobywane. Żółwiki, które się w ten sposób wykluły przebywają u nas przez cały okres zimowy – wypuszczane są dopiero na wiosnę – mówi Ewa Piasecka.
W obwodzie ochronnym Zbójno Poleskiego Parku Narodowego znajduje się największa ilość gniazd żółwia błotnego w regionie.
RyK / SzyMon
Fot. FB