Lubelskie lotnisko otrzyma rządową pomoc z funduszu przeciwdziałania COVID-19. W całej Polsce z takiego wsparcia skorzystają zarówno porty lotnicze, w których udziały ma państwo, jak i te, których właścicielem jest wyłącznie samorząd.
– Pomoc dostanie 14 lotnisk, które są utrzymywane w gotowości do świadczenia operacji lotniczych w czasie epidemii – informuje Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. – W przyszłym tygodniu po oszacowaniu kosztów, będziemy znali dokładną kwotę, jaką otrzyma Port Lotniczy Lublin. Natomiast chciałbym zdementować spekulacje, że wśród lotnisk, które dostaną rządowe wsparcie, nie będzie lubelskiego. Ono jest. Traktujemy to lotnisko jako niezwykle ważny element infrastruktury lotniczej państwa.
Łącznie na pomoc 14 lotniskom przeznaczono ponad 140 mln zł. – Kwoty dla konkretnych lotnisk nie są jeszcze znane. Pierwszy etap to przedstawienie tych lotnisk, które zostaną objęte pomocą. W drugim rozporządzaniu zostanie pokazanych mechanizm liczenia tych kosztów i jaka kwota wprost z budżetu państwa zostanie przekazana poszczególnym lotniskom – tłumaczy Artur Soboń.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa Artura Sobonia w Porcie Lotniczym Lublin
– Potwierdzeniem osiągnięcia przez lotnisko minimalnej gotowości operacyjnej jest zapewnienie przez zarządzającego minimalnej obsady pracowników na poziomie dostosowanym do planowanej liczby startów i lądowań oraz utrzymanie niezbędnej infrastruktury. To są te koszty, które zostaną uwzględnione – tłumaczy wiceminister.
Lotniska będą mogły też skorzystać z możliwości późniejszego opłacenia podatków, a także z niższych składek zaliczeniowych na podatek dochodowy. Będzie także trzymiesięczne dofinansowanie do pensji pracowników.
– Decyzja rządu oznacza, że w Polsce nie ma wykluczonych lotnisk, nie ma wykluczonych regionów. Bo przecież lotniska nie służą samym sobie, żeby zarabiały pieniądze, tylko służą regionom, aby te się rozwijały. To bardzo dobra wiadomość – – mówi prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin, Krzysztof Wójtowicz. – Wskutek epidemii nasze lotnisko wprawdzie zostało od 15 marca zamknięte, ale utrzymujemy gotowość operacyjną, czego dowodem może być to, że praktycznie co tydzień odbywają się u nas duże operacje cargo – dodaje.
Rada Ministrów rozporządzenie dotyczące wsparcia lotnisk przyjmie prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.
CZYTAJ: Port Lotniczy Lublin w sytuacji trudnej, ale nie beznadziejnej
Oprócz tego wsparcia wszystkie lotniska – tak jak każdy inny podmiot gospodarczy – mogą skorzystać z rządowej pomocy w formie kolejnych odsłon Tarczy Antykryzysowej.
Tymczasem od 1 czerwca wracają loty krajowe. Z Lublina polecimy w połowie czerwca – na początek do Warszawy.
MaK / opr. ToMa