Przez cały Lublin popłynie „Barka”. Miasto przygotowuje się do 100. rocznicy urodzin Jana Pawła

jpii 2020 05 08 184509

Polska przygotowuje się do obchodów 100. urodzin św. Jana Pawła II. Do uczczenia tego momentu przygotowuje się także Lublin. 18 maja czujne ucho będzie mogło wychwycić nie tylko „Barkę”, ale także hymn w hołdzie papieżowi „Nie zastąpi Ciebie nikt”.

– Bardzo się cieszymy, że nasz hymn poszedł nie tylko na całą Polskę, ale także w cały świat, ponieważ nagrania do nas spływają z Nowego Jorku, Hiszpanii, Włoch – opowiada Magdalena Siemion z Instytut Dialogu Międzykulturowego imienia Jana Pawła II w Krakowie. – Bardzo się cieszymy, bo dokładnie o to chodziło nam w tej inicjatywie, aby cała Polska i Polonia na świecie śpiewała 18 maja „Nie zastąpi Ciebie nikt” dla naszego ukochanego ojca świętego. Cieszy nas też, że z województwa lubelskiego odzywa się do nas bardzo wiele osób, szkół, domów kultury. Czekamy na więcej – dodaje.

– W tym roku spotkamy się w sieci dokładnie 18 maja o godzinie 19.00. Będziemy śpiewać wspólnie ulubioną pieśń naszego papieża „Barka” – tłumaczy Mariola Zagojska, koordynator projektu „Cały Lublin śpiewa barkę”. – Jest to prosta pieśń, ale sam Jan Paweł II mówił, że od niej wszystko się zaczęło. Chcemy w ten sposób oddać hołd naszemu świętemu. Pragniemy zjednoczyć się w tym trudnym czasie przez muzykę, przez wspólne śpiewanie – dodaje.

– 18 maja w 100. rocznicę urodzin papieża na lubelskim ratuszu zawiśnie specjalny baner okolicznościowy – mówi Krzysztof Stanowski, pełnomocnik prezydenta miasta Lublin do spraw obchodów jubileuszy, w tym 100. rocznicy urodzin i 15. rocznicy śmierci świętego Jana Pawła II. – Ważnym elementem dekoracji będzie łan słoneczników w pasie dzielącym ulicę Jana Pawła II oraz rondo 100-lecia KUL-u. Ten łan powinien pojawić się jeszcze w maju. Ponadto z tej okazji na ulicy Jana Pawła II planujemy skrzynki obsadzone białą pelargonią i żółtym aksamitkami – dodaje.

– Na pewno będziemy doświadczać niejako duchowej obecności świętego Jana Pawła II, który jest nam w tym trudnym czasie bardzo potrzebny. Będziemy mogli przypomnieć sobie jego słowa „Nie lękajcie się” – mówi Mariola Zagojska. – Do tego wspólnego śpiewania będą zapraszać nas znakomici artyści, przede wszystkim Krzysztof Cugowski, który zaintonuje pierwszą zwrotkę tej pieśni. Pojawią się inni artyści: Kamila Lendzion, znakomita solistka, obecna dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie, Stanisław Leszczyński, reprezentant lubelskiego zespołu NeoKlez. W tym roku wzniesiemy ten nasz wspólny śpiew z naszych balkonów tarasów – dodaje.

– Nasz instytut przedsięwziął również inne inicjatywy z okazji 100. rocznicy urodzin, między innymi „Zaprojektuj swoją własną maskę z cytatem Jana Pawła II” – tłumaczy Magdalena Siemion. – Skoro już musimy nosić maski, to proponujemy, aby na swojej masce napisać ulubiony cytat z Jana Pawła II. To ma być taki symbol i znak czasu, że te urodziny przyszło nam obchodzić w takim właśnie czasie epidemii. Chcemy później z tych masek stworzyć albo wielki plakat albo nawet album – dodaje.

– Główne uroczystości prawdopodobnie odbędą się 16 października w Dzień Papieski. Planujemy wtedy wspólne sadzenie dębu świętego Jana Pawła II oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez wszystkich członków komitetu honorowego. Spodziewamy się również odsłonić również mural. Obchody 15. rocznicy śmierci i 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II to wspólne święto wszystkich mieszkańców miasta – dodaje Krzysztof Stanowski.

– Lublin przygotował także stronę internetową jp2.lublin.eu, gdzie można znaleźć informacje dotyczące papieża, a także jego związki z Lublinem. Można tam także zobaczyć film „Nasz profesor papieżem” w reżyserii Grzegorza Linkowskiego – dodaje Stanowski.

To nie koniec obchodów. 11 czerwca odbędzie się coroczny Koncert Chwały. W tym roku zostanie on jednak zorganizowany w postaci transmisji telewizyjnej. Transmisja Koncertu Chwały odbędzie także na antenie, stronie internetowej oraz Facebooku Polskiego Radia Lublin.

A od 18 września na placu Litewskim będzie można oglądać wystawę plenerową poświęconą Janowi Pawłowi II.

EwKa / WT

Fot. archiwum

Exit mobile version