Przedstawiciele 32 samorządów z Lubelszczyzny i Podkarpacia wzięli udział w założycielskim zebraniu Euroregionu Roztocze. Jego celem będzie rozwój i wydobycie potencjału terenów pogranicza.
– Dążymy do tego, żeby transgraniczne położenie Roztocza było atutem, a nie problemem – mówi burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, Wojciech Żukowski. – Euroregion będzie narzędziem, które pozwoli uzyskiwać możliwości dofinansowania różnego rodzaju przedsięwzięć z różnych dziedzin – to może być rozwój bazy turystycznej, która będzie służyła, powiedzmy wprost, do bogacenia się tych stron. Taki jest głównie nasz cel. Ale też będziemy dbali o te elementy, które są związane z ochroną zdrowia czy ochroną środowiska. One są też bardzo istotne.
– W statucie Euroregionu jest zapis o promocji naszych walorów gospodarczych i turystycznych – mówi Jarosław Korzeń, wicestarosta tomaszowski. – Wiadomo, ostatnio wiele mówi się o Roztoczu. Jest to czysta kraina, jest tu dużo lasów, dużo jodu, dużo słońca. Chcemy też, żeby eksportowana była nasza zdrowa żywność, która jest w tym regionie produkowana. Żebyśmy byli dumni ze swoich płodów rolnych, spożywali je i eksportowali.
– 19 czerwca 2019 roku UNESCO wpisało Roztoczę na listę rezerwatów biosfery – podkreśla Wojciech Żukowski. – To podkreśliło te szczególne walory i o Roztoczu zaczęło być głośno nie tylko w Polsce, ale też i w Europie, i na świecie. Dzisiaj też atutem jest fakt, że w związku z pandemią turyści z Polski będą wybierali te miejsca, których nie odwiedzili, a które na to zasługują. Roztocze jest takim rejonem i jestem przekonany, że rok 2020 to będzie rok Roztocza.
– Mamy w powiecie zamojskim, w Krasnobrodzie, perełkę Roztocza: sanatorium – mówi Stanisław Grześko, starosta zamojski. – Chcemy je rozbudować, by stało się taką faktyczną perełką na Roztoczu, a nawet na całej Lubelszczyźnie. Euroregion Roztocze daje nam ogromną szansę na rozwój i typowej turystyki, i turystyki leczniczej. Bo na to też chcemy postawić.
– Nasze Roztocze jest rozciągnięte od Kraśnika do Lwowa – mówi wójt gminy Susiec, Zbigniew Naklicki, – ale jest to tak przepiękny teren, że kto go raz odwiedzi, to wraca. Przede wszystkim jest to łono natury. Będzie nam zależało, żeby nie ingerować w naturę, ale też udoskonalać ją, tam gdzie możemy. Musimy popatrzeć troszkę szerzej. To nie tylko turystyka, ale i przedsiębiorczość i inne gałęzie gospodarki, na przykład rolnictwo, które może się pięknie połączyć z ekologią. Przed nami jest przeogromna perspektywa.
– Przystępujemy do Euroregionu Roztocze z wielkimi nadziejami – mówi starosta lubaczowski Zenon Swatek. – Myślimy o przedsięwzięciach infrastruktury turystycznej, które mogłyby podnieść atrakcyjność Roztocza: o nowych szlakach turystycznych, o bardzo popularnych teraz wieżach widokowych. Myślimy też o rozszerzeniu naszej współpracy na Ukrainę. Tam również jest Roztocze. Mobilizujemy tamte samorządy, żeby przede wszystkim zbudowały porządną drogę z przejścia w Budomierzu do Niemirowa i Jaworowa. Wiem, że takie deklaracje są podjęte i takiej drogi należy się spodziewać, gdyż im też zależy, by strumień turystów ściągnąć do nich; żebyśmy współpracowali ściśle nad wspólną marką Roztocza.
– W ramach Euroregionu i współpracy można będzie realizować także projekty infrastrukturalne – informuje wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa. – Mowa tutaj o drogach, o znakowaniach tras, o szlakach rowerowych, które są do wytyczenia i przebudowania. Bardzo wiele przed nami. Infrastruktura drogowa i turystyczna na tym terenie pozostawiają wiele do życzenia. Przez wiele lat nie inwestowano tutaj tyle pieniędzy, ile byśmy wszyscy sobie życzyli. Myślę, że przywrócimy blask Roztoczu tak, że będziemy z niego dumni nie tylko w regionie i w Polsce, ale także w całej Europie.
Euroregion Roztocze jest 17. euroregionem w Polsce. Stowarzyszenie samorządów powstanie także na terenie Ukrainy. Po uzyskaniu akceptacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz opinii wojewodów: lubelskiego i podkarpackiego, zostanie utworzony związek transgraniczny.
Łącznie uchwałę o przystąpieniu do Euroregionu Roztocze podjęły 34 samorządy z terenu Roztocza i okolic.
AIF/WP
Fot. Aleksandra Flis