Rzecznik MZ: W tym tygodniu rozporządzenie resortu dot. komercyjnych badań diagnostycznych

syringe 5057119 1920 2020 05 07 122045

W tym tygodniu ukaże się rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia dopuszczające możliwość przeprowadzania komercyjnych badań diagnostycznych wykrywających koronawirusa – zapowiedział w czasie konferencji prasowej w czwartek (07.05) Wojciech Adrusiewicz, rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Równocześnie zaznaczył, że laboratoria, które będą chciały je wykonywać, będą musiały przejść walidację w Narodowym Instytucje Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny. Walidacja polega na weryfikacji prawidłowości wyników.

– W tym tygodniu pojawi się rozporządzenie MZ dotyczące testowania komercyjnego. Będzie tam wskazanie, że każde laboratorium, które chce prowadzić testy komercyjne będzie musiało dokonać walidacji, czyli sprawdzić prawidłowość swoich wyników w Państwowym Zakładzie Higieny – wyjaśnił. Dodał, że jeśli laboratorium przejdzie ją pomyślnie, to zostanie dołączone do listy laboratoriów, które mogą prowadzić badania, z zastrzeżeniem jednak, że będzie musiało również jakąś część testów wykonywać w ramach publicznego systemu.

Równocześnie rzecznik MZ zauważył, że w tej chwili duże firmy prowadzą już badania swoich pracowników. – Nikt nikomu nie może zabronić testowania komercyjnego. My chcemy wprowadzić tutaj pewne reguły i zasady działań, żeby ta wiarygodność wyników mogła być dla każdej z firm, która będzie testować swoich pracowników, stuprocentowo pewna. Gdy pojawi się wynik dodatni, żeby nie było trzeba kierować osoby do laboratorium działających w sektorze publicznym, ale by ten wynik był już raportowany i pewny – wytłumaczył.

Dodał jednak, że żaden kraj nie prowadzi testowania prewencyjnego, bo liczba fałszywych wyników jest zbyt duża.

Przypomniał także, że wskazaniem do przeprowadzenia testu diagnostycznego pod kątem wykrycia wirusa SARS-CoV-2 są określone objawy oraz kontakt z osobą chorą (kryterium epidemiologiczne). Zauważył jednak, że wyjątkiem od tej reguły są prowadzone obecnie badania na Śląsku z powodu wystąpienia tam wielu ognisk zakażeń i wysokiego ryzyka rozprzestrzeniania się choroby.

– Tam będą robione testy przesiewowe, żeby zakażenia nie roznosiły się na pozostałe kopalnie i by opanować tę dużą liczbę ognisk – zaznaczył.

Pytany o obecne statystyki przebiegu choroby powiedział, że teraz w Polsce do respiratorów z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19 podłączonych jest około 120 pacjentów, a wszystkich przebywających z tego powodu w szpitalach ponad 2,7 tys.

– Biorąc pod uwagę sytuację pacjentów (pod respiratorami – red.), którą mieliśmy jeszcze tydzień temu, to było 135-140 osób. Widzimy więc, jak liczba osób pod respiratorami się zmniejszyła – dodał.

Rzecznik wypowiadał się też w sprawie punktów mobilnych pobrań dla osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem, przebywających w kwarantannie.

– Kończymy przygotowania do uruchomienia punktów drive-thru. Mamy zgłoszonych w tej chwili około 180 podmiotów. Wczoraj informowałem o 167. Mamy już, tak naprawdę, wskazane je dokładnie z numerów telefonów, by osoby z kwarantanny mogły zadzwonić i umówić się na pobranie wymazu – powiedział.

Dodał, że osoby, które nie mają własnego auta, a przebywają na kwarantannie, będą mogły liczyć na przyjazd karetki wymazowej.

– Przygotowany i przetestowany jest też system wysyłki smsowej i finalizowane są prace nad specjalną stroną internetową dla osób korzystających z drive-thru. Liczymy już teraz, że w szybkim czasie zostanie ono uruchomione – wyraził nadzieję.

Ministerstwo szacuje, że dziennie z tej formy diagnostyki korzystać będzie około 5 tys. osób. To osoby, które będą wchodzić w dwunasty dzień kwarantanny. Będą one otrzymywać jedenastego dnia swojej izolacji SMS, by zgłosiły się do mobilnego punktu pobrań.

RL / PAP / SzyMon

Fot. pixabay.com

 

Exit mobile version