Setna rocznica urodzin Jana Pawła II. Wielkie świętowanie w Internecie

jan pawel ii 2020 05 15 142705 2020 05 18 175812

Mija setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Jubileusz świętują mieszkańcy Lublina i wielu innych miejscowości regionu. Z powodu epidemii koronawirusa większość wydarzeń odbywa się w Internecie.

Wirtualny chór i wspólne odśpiewanie pieśni „Nie zastąpi Ciebie nikt”, to pomysł parafii pw. Jezusa Miłosiernego w podlubelskiej Turce (osiedle Borek) na uczczenie 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Początkowo miał powstać jedynie rodzinny chór parafialny. I tak też się stało, tyle że na szerszą skalę i w formie wirtualnej. Teledysk złożono z wielu nadesłanych klipów.  

O świętym Janie Pawle II jako inspiracji Lubelskiego Lipca 80′ rozmawiali uczestnicy spotkania w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

CZYTAJ: Lublin w 100. rocznicę urodzin papieża Polaka

– Nauczanie Jana Pawła II było impulsem do strajków i późniejszych zmian – mówi prof. Mieczysław Ryba, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Strajki w 1980 roku odbywały się w atmosferze ściśle religijnej, przy pełnym życiu sakramentalnym. To rzecz charakterystyczna, która nie występowała już w mocno wówczas zlaicyzowanej Europie. Jana Paweł II i prymas Stefan Wyszyński oddziaływali na Lubelszczyznę i Polskę, ale byli też – w pełnym tego słowa znaczeniu – dziećmi Lubelszczyzny. Bo, jeśli mówimy o katolickiej nauce społecznej, to ona zasadniczo, na poziomie naukowym, była uprawiana na Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem. I tu kształcił się Stefan Wyszyński, i tutaj wykładał Karol Wojtyła. Ale on też się tu uczył. Uniwersytet bowiem to są przecież nieustanne relacje intelektualne.      

– Czas powrócić do tych treści, które były podstawą do uruchomienia procesów, które skończyły się obaleniem komunizmu – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Warto pamiętać, że Jan Paweł II był bardzo krytyczny wobec skrajnego liberalizmu, również tego gospodarczego. Myślę, że to jest nauka szczególnie istotna w czasie walki ze skutkami epidemii koronawirusa. A jest wiele przejawów, że tak się nie do końca dzieje. Sobotnie okrzyki: „wyjdźmy wszyscy na ulice”, świadczą o tym, że solidarność znów nam zaczyna gdzieś nam umykać; że znowu „mieć” wyprzedza „być”.

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza do wieczornego świętowania online. O godzinie 18.00 rektor KUL, ks prof. Antoni Dębiński złoży kwiaty przez pomnikiem św. Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

– O godzinie 19.00 w auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego, w ramach cyklu „OPUS MAGNUM – KULowskie wieczory z muzyką”,  rozpocznie recital fortepianowy znakomitego pianisty Tomasza Ritter. Jest on zatytułowany: „W setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II” – informuje rzecznik prasowy KUL, Lidia Jaskuła.

Koncert będzie transmitowany online na stronie internetowej Polskiego Radia Lublin.

CZYTAJ: Nadzwyczajny recital fortepianowy z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II

Pomysłów na uczczenie 100. rocznicy urodzin papieża Polaka jest wiele. Młodzi ludzie z Biłgoraja, skupieni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, organizują czuwanie ze św. Janem Pawłem II. – Chcemy w ten sposób odnowić naszą wież z Bogiem – mówi Wiktoria Dziduch. – Wpadliśmy na pomysł niezwykłej adoracji z Janem Pawłem II, z jego śpiewami, z pięknymi przemówieniami, żebyśmy mogli poczuć szczególną więź z Panem Bogiem.

Nabożeństwo to można obejrzeć TUTAJ.

O godzinie 19.00 odbędzie się natomiast premiera teledysku „Cały Lublin śpiewa Barkę”. Była to ulubiona pieśń Karola Wojtyły. Śpiewają ją znani artyści, m.in. Krzysztof Cugowski, Kamila Lendzion, Stanisław Leszczyński, Jakub Piotrowski i Otto Wiktor Hoffman. Organizatorzy zapraszają, by do wspólnego śpiewu włączyli się wszyscy mieszkańcy Lublina.

O godzinie 19.00 w w lubelskiej archikatedrze arcybiskup Stanisław Budzik odprawi mszę św. dziękczynną za pontyfikat Jana Pawła II.

O godz. 20.00 słowo do Polaków z okazji 100 urodzin Jana Pawła drugiego skieruje papież Franciszek. Transmisję z tego wydarzenia będzie można zobaczyć na stronie Radia Lublin.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Przez prawie 25 lat był wykładowcą etyki na KUL. 22 października 1978 roku jako papież Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat, który trwał ponad 26 lat, aż do jego śmierci 2 kwietnia 2005 roku.  1 maja 2011 nastąpiła beatyfikacja Jana Pawła II podczas uroczystej mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie. 27 kwietnia 2014 roku papież Polak został kanonizowany.

MaK / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

 

Exit mobile version