Warto spojrzeć w niebo. Pełnia Kwiatowego Księżyca

pelnia 2020 05 07 192622

Tego wieczoru szczególnie warto spojrzeć w niebo, żeby podziwiać Pełnię Kwiatowego Księżyca. To ostatnia szansa w tym roku na obserwację wyjątkowego zjawiska.

„Srebrny Glob” może nam się wydawać jaśniejszy i większy. Dzieje się tak wtedy, kiedy mamy do czynienia z Superksiężycem. To zjawisko, podczas którego zbiegają się pełnia z obecnością Księżyca w perygeum, czyli w miejscu na swojej orbicie, w którym jest najbliżej Ziemi.

– Tak naprawdę pełnia wypadła o godzinie 12:45 – mówi astrofizyk dr Adam Michalec.- Wczoraj (06.05) o piątej nad ranem księżyc był najbliżej. Ale dzień później niewiele się oddali na swojej orbicie wokół Ziemi. Można powiedzieć, że jest to Superksiężyc, bo prawie w perygeum. Przez jedną czy dwie doby dla amatora nie widać zmniejszenia wielkości tarczy Księżyca.

– Skąd się wzięła nazwa Pełnia Kwiatowego Księżyca? Od Indian ze Stanów Zjednoczonych, którzy nazwali tak tę pełnię z powodu kwitnienia roślin. Ta pełnia ma również nazwę Mlecznego Księżyca czy Kukurydzianego Księżyca – wyjaśnia Józef Baran z Ośrodka Kultury w Urzędowie. – Warto spojrzeć w niebo, fantastyczny widok. Księżyc jest większy i jaśniejszy co powoduje jego wyjątkowość. W kolejnych pełniach nie będzie już tak blisko Ziemi, więc tarcza będzie o ileś procent mniejsza.

– Jest taka legenda, że właśnie podczas tej pełni księżyca jest ogromna płodność – dodaje Arkadiusz Dul, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. – Kobiety niemogące doczekać się dziecka, podczas tej pełni osiągały swój cel.

– Każda z tych pełni ma swoją magiczną historię. Ale tak naprawdę w czasie pełni są silne pływy i niestety to też oddziałuje na człowieka. Możemy stać się nerwowi, niespokojni, nawet gniewni. W czasie pełni możemy także wpadać w melancholię, a nawet w stany depresyjne – dodaje Józef Baran.

– Kolor Księżyca zależy od tego, czy powietrze między obserwatorem a obiektem jest czyste – dodaje Adam Michalec. – Akurat teraz z północy przyszło świeże powietrze, więc będzie lekko złocisty. Jeśli byłoby tak, że będzie chłodno, będą wysokie, pierzaste chmury, zawierające drobinki lodu, wówczas wokół księżyca może się pojawić tzw. czapa lisia. Wtedy światło jest rozproszone w tych kryształkach lodu i to zwiastuje zmianę pogody.

– Księżyc będzie dzisiaj jasny, duży, okrągły, jak wielka latarnia rozświetlająca niebo – mówi Karol Wójcicki, twórca portalu Z głową w gwiazdach. – Sprawi jednocześnie, że  na niebie widzimy mniej gwiazd, przelatujących satelitów oraz meteorów. Taka sytuacja jest normalna. Warto wybrać się dzisiaj na wieczorny spacer, bo to czego nie można odmówić dzisiejszej nocy, to właśnie tego efektownego wschodu Księżyca, który będzie miał miejsce w okolicach godziny 20.00-21.00, w zależności od miejsca Polski. Ten widok wschodzącego Księżyca zawsze robi na wszystkich wielkie wrażenie.

Księżyc warto podziwiać także w nocy z piątku na sobotę.

LilKa/WP

Fot. pixabay.com

Exit mobile version