Tylko nieliczne samorządowe przedszkola i żłobki zostały dziś (06.05.) otwarte w powiecie bialskim. Zgodę na przywrócenie działalności placówek po spełnieniu odpowiednich wymogów sanitarnych wydał w ubiegłym tygodniu rząd. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmują organy prowadzące.
W Międzyrzecu Podlaskim przedszkola samorządowe pozostały zamknięte. – Zdecydowano natomiast o otwarciu żłobka miejskiego – mówi jego dyrektor Katarzyna Byczyk. – Zgłoszono do nas 6 dzieci. Spełnienie wymogów nie było łatwe. Sala, w której przebywają dzieci, pozbawiona jest wykładziny, po to, żeby później dobrze zdezynfekować pomieszczenie. Do użytku dla dzieci przeznaczyliśmy tylko te zabawki, które później mogą być odpowiednio umyte i zdezynfekowane.
– Zdecydowałam się posłać dziecko do żłobka z tego względu, że to, iż nie mamy z kim zostawić go w domu. Oboje z mężem pracujemy. A nie obawiam się, ponieważ żłobek jest bardzo dobrze przygotowany. Przed wejściem dezynfekujemy ręce, w szatni może być tylko jedna dorosła osoba. Pani dyrektor wychodzi do nas w przyłbicy, więc też jest dobrze zabezpieczona – mówi jedna z matek, które dziś posłały dziecko do żłobka.
Aby przedszkola i żłobki mogły zostać otwarte, muszą spełnić określone wymogi sanitarne.
– Do najważniejszych należy takie zorganizowanie pobytu dzieci, żeby ich grupy nie liczyły więcej niż 12 osób. Decyzją organu prowadzącego mogą one być ewentualnie powiększone do 14 osób. Na jedno dziecko musi przypadać około 4 metrów kwadratowych powierzchni. Do przedszkola mogą być przyjmowane wyłącznie dzieci zdrowe. Ważną sprawą jest zorganizowanie w sposób właściwy warunków czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń, utrzymania w czystości zabawek. Dziecko przed przyjęciem do przedszkola będzie miało mierzoną temperaturę – wymienia dr n. med. Maria Korniszuk, szefowa Lubelskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna.
Wszystkie samorządowe przedszkola i żłobki w Białej Podlaskiej pozostają zamknięte.
– Publiczne przedszkola i żłobki w Białej Podlaskiej nie są jeszcze gotowe na przyjęcia dzieci, wymogi sanepidu są nieprecyzyjne i trudne do spełnienia – mówi prezydent miasta Michał Litwiniuk. – 4 maja dyrektorzy placówek przedstawili mi stan przygotowania do częściowego otwarcia przedszkoli i żłobków. Mają oni wiele wątpliwości, bowiem bardzo trudno wdrożyć jest wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego. Ich opinia była zgodna – otwarcie przedszkoli od 6 maja jest nierealne, jeśli chcemy zachować wszelkie możliwe zasady bezpieczeństwa. Po zakończeniu przygotowań, gdy uzyskam pozytywną opinię w sprawie procedur, zwrócę się do służb sanitarnych w sprawie wydania zgody na dopuszczenie każdej placówki do częściowego otwarcia.
– W świetle obowiązujących przepisów gminy są zobowiązane do realizacji wychowania przedszkolnego, jednak w tym momencie dzieci zapisane są do placówek, które pozostają nieczynne, ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo przedszkolaków. Taką możliwość daje prawo – dodaje rzecznik prezydenta Białej Podlaskiej, Gabriela Kuc-Stefaniuk.
W Białej Podlaskiej sytuacja wygląda inaczej w przypadku placówek niepublicznych. Większość przedszkoli jest otwarta, podobnie jak żłobek przy ul. Sidorskiej.
– Do dwóch przedszkoli przy ul. Kolejowej i Łomaskiej na 250 dzieci dziś zgłosiło się 26 – mówi dyrektor tych placówek Beata Rychlik. – Zachowanie reżimu sanitarnego jest możliwe przy zakupie odpowiednich środków dezynfekujących i ochrony osobistej. To wszystko u nas jest. Mamy maseczki, przyłbice, a także wyposażenie „małego izolatorium”, gdyby doszło do podejrzenia zachorowania.
– Wielu rodziców deklaruje posłanie dzieci z powrotem do przedszkola w przyszłym tygodniu albo po 24 maja, gdy skończą się zasiłki opiekuńcze – dodaje Beata Rychlik.
Gmina Łomazy przygotowana była na otwarcie dziś (06.05) dwóch placówek: przedszkola przy Zespole Placówek Oświatowych w Łomazach oraz oddziału przedszkolnego w Huszczy. Otwarto jednak tylko pierwszą z nich. – Do oddziału przedszkolnego w Huszczy nie zgłosiła się żadna osoba. Natomiast w przedszkolu w Łomazach jest troje dzieci – wyjaśnia wójt gminy Łomazy, Jerzy Czyżewski. – W większości przypadków dzieci w naszej gminie mają opiekę rodziców albo dziadków. Myślę, że jest jeszcze za wcześnie na podjęcie decyzji o puszczeniu dzieci do przedszkola.
Część samorządów w powiecie bialskim planuje otwarcie żłobków i przedszkoli 11 maja. Do tego czasu placówki mają być na to przygotowane.
CZYTAJ: Lublin: przedszkola przygotowują się na przyjęcie dzieci w warunkach epidemii
Dodajmy, że zamknięte pozostają też samorządowe przedszkola w Lublinie. Część niepublicznych wznowiła dziś (06.05) działalność. Prezydent Lublina oczekuje do końca tygodnia od dyrektorów placówek publicznych dokładnych raportów czy mogą spełnić wymagania Głównego Inspektora Sanitarnego.
CZYTAJ: Andrzej Wnuk: Zamykanie przedszkoli i żłobków powoduje, że gospodarka stoi
Natomiast władze Zamościa zdecydowały o otwarciu 4 placówek od 11 maja.
CZYTAJ: Biłgoraj: otwarcie żłobków i przedszkoli 11 maja
Podobnie będzie działo się w Biłgoraju.
CZYTAJ: Puławy: przedszkola na razie pozostaną zamknięte
Natomiast prezydent Puław, po konsultacji z dyrektorami placówek, zdecydował, że otwarcie miejskich przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i żłobka będzie możliwe najwcześniej 20 maja.
Placówki mają być dostępne jedynie dla dzieci rodziców pracujących, którzy nie mają innej możliwości zapewnienia opieki dziecku. Zgodnie z ministerialnymi rekomendacjami, w pierwszej kolejności przyjmowane powinny być dzieci: pracowników ochrony zdrowia, służb mundurowych, osób realizujących zadania związane ze zwalczaniem koronawirusa oraz pracowników handlu.
MaT / opr. ToMa
Fot. archiwum