Z powodu pandemii szkoły mają problem z dotarciem do swoich przyszłych uczniów. Liceum w Łaszczowie w powiecie tomaszowskim poradziło sobie z tym problemem, organizując pierwszy w historii szkoły interaktywny wirtualny dzień otwarty pod hasłem „Zakochaj się w szkole”. Jeszcze rok temu placówka walczyła o przetrwanie. Gminy Łaszczów nie było stać na finansowanie szkoły. Ostatecznie w 2019 roku przejęło ją Stowarzyszenie Czajnia z Tomaszowa Lubelskiego.
O wyzwaniach, z jakimi muszą mierzyć się szkoły w małych miejscowościach mówi prezes stowarzyszenia, Marcin Rechulicz. – Demografia na „ścianie wschodniej” jest bardzo niekorzystna, wiele szkół jest zamykanych. W związku z tym rosną koszty utrzymania takich placówek dla samorządów. Dla nas bardzo ważne było to, że szkoła na przysłowiowym końcu świata, oddalona od dużych ośrodków, naszym zdaniem ma bardzo dużą rację bytu. Jedna szkoła powinna spokojnie się tutaj utrzymać i walczymy o to, żeby przywrócić pewną podmiotowość tej społeczności.
– W powiecie tomaszowskim pozostały już tylko licea w Tomaszowie Lubelskim. Placówki w Lubyczy Królewskiej, Krasnobrodzie, Tyszowcach, zostały zlikwidowane. To jest ostatni bastion regionalizacji szkół średnich – mówi Marcin Piotrowski, koordynator akcji „Zakochaj się w szkole”.
– Jestem uczniem pierwszej klasy. Mam 17 lat. Nasza szkoła z powodu pandemii i zamknięcia szkół zaczęła nadawanie live. Jesteśmy na Facebooku. Są różne spotkania z ciekawymi ludźmi, pokazujemy każdy zakątek szkoły – mówi Szymon Duk, przewodniczący szkoły w Łaszczowie. – Ja wybrałem tę placówkę ze względu na łatwość dojazdu i nauczycieli – dodaje.
– Pracuję w USA jako programista. Moją pracę wykonuję zdalnie – jestem u siebie w Łaszczowie i jest mi tu bardzo dobrze. Gdyby nie ta szkoła, na pewno nie dostałbym tej pracy – mówi Szymon Marczak, absolwent LO w Łaszczowie.
– Jesteśmy jedyną szkołą w powiecie tomaszowskim, która prowadzi klasy mundurowe. Mamy nadzieję, że ci, którzy są zainteresowani podjęciem nauki u nas, którzy mają nadzieję na związanie swojej przyszłości z jakimkolwiek mundurem znajdą u nas dobre warunki żeby przyswoić wiedzę, która będzie potrzebna do wykonywania obowiązków na zajmowanym stanowisku służbowym w różnych formacjach mundurowych – mówi Robert Tama, nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego w Łaszczowie.
Wcześniej Stowarzyszenie Czajnia przejęło także Szkołę Podstawową w Przeorsku.
Szkoła w Łaszczowie znajduje się na terenie dawnego parku dworskiego Szeptyckich. Ambasadorem akcji promującej liceum jest pochodzący z Łaszczowa Dariusz Kamys, znany z kabaretów Potem i Hrabi.
Więcej informacji o Liceum w Łaszczowie oraz zapis przebiegu Dnia Otwartego można znaleźć na fanpage’u placówki na Facebooku,
AlF / SzyMon
Fot. nadesłane