Zespół z UMCS weźmie udział w badaniach pogody kosmicznej

kosmos 2020 05 28 214840

Zespół prof. Krzysztofa Murawskiego oraz prof. Stefana Poedtsa z UMCS w międzynarodowym konsorcjum, które zbada pogodę kosmiczną.

– Chcemy zbadać procesy przyczyniające się do tzw. pogody kosmicznej – mówi prof. Krzysztof Murawski z Katedry Fizyki Teoretycznej UMCS: – Pogoda kosmiczna to jest stan poza tą cienką warstwą atmosfery ziemskiej, to, co się dzieje w przestrzeni międzyplanetarnej. W UMCS specjalizujemy się głównie w tym, co się dzieje na Słońcu. Próbujemy również wyjaśnić dlaczego im dalej od źródła ciepła, w tym wypadku Słońca, jest cieplej, a z drugiej strony jaki jest mechanizm, który powoduje, że powstaje wiatr słoneczny. To są właściwie zadania dla grupy z UMCS-u.

Niekorzystne warunki pogody kosmicznej mogą zakłócać działanie technologii funkcjonujących na Ziemi, np. sieci elektroenergetycznych. Naukowcy wskazują na przypadek kanadyjskiej prowincji Quebec, gdzie w 1989 roku, w wyniku burzy magnetycznej, 6 mln mieszkańców zostało pozbawionych prądu. Pogoda kosmiczna ma także wpływ na ziemski klimat.

Konsorcjum składa się z dziewięciu beneficjentów i siedmiu organizacji partnerskich z siedmiu państw europejskich. Liderem projektu jest Helsingin Yliopisto z Finlandii. Ze strony UMCS w projekcie weźmie udział prof. Krzysztof Murawski oraz prof. Stefaan Poetds, zatrudniony na UMCS w ramach inicjatywy Research in Lublin. 

Projekt potrwa 4 lata, a jego całościowy budżet wynosi ponad 3 miliony euro.

SzyK (opr. DySzcz)

Fot. pixabay.com

Exit mobile version