04.06.2020 Aktualności Radia Lublin

img 20200604 093746 2020 06 04 213010

To było 31 lat temu. 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze w powojennej historii kraju, częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu.

CZYTAJ: Lubelskie obchody 31. rocznicy wyborów 4 czerwca

– Stawką nachodzących wyborów jest przyszłość Rzeczpospolitej. Taka będzie Rzeczpospolita, jak Polacy zadecydują – mówił prezydent Andrzej Duda w specjalnym wywiadzie dla Radia Lublin.

CZYTAJ: Andrzej Duda: Stawką nachodzących wyborów jest przyszłość Polski

20 organizacji pacjenckich podpisało się pod akcją „Stop celebrytyzacji pseudonauki”. Celebryci coraz częściej zabierają głos w kwestiach dotyczących ochrony zdrowia. Rozpowszechniają tezy, które nie tylko nie znajdują potwierdzenia w badaniach, ale wręcz stoją w sprzeczności z faktami potwierdzonymi naukowo.

CZYTAJ: Medycyna kontra celebryci. Eksperci i pacjenci mówią „stop” pseudonauce 

Kościół franciszkanów w Zamościu jest już coraz bliżej ukończenia. Trwają prace nad zamontowaniem systemu ogrzewania, natomiast ponad rozkopanym placem i siecią rur możemy już podziwiać niemal gotową bryłę odbudowanego kościoła, który – od czasu zaborów – przez lata pełnił role świeckie.

CZYTAJ: Zamość: prace rekonstrukcyjne w kościele franciszkanów coraz bliżej końca

Motor Lublin będzie miał nowego inwestora. Jeden z najbogatszych ludzi w Polsce, Zbigniew Jakubas zadeklarował pokaźną i długofalową pomoc klubowi ze swojego rodzinnego miasta. Wsparcie ma dotyczyć nie tylko pierwszej drużyny, która w perspektywie kilku lat ma awansować do piłkarskiej ekstraklasy, ale także zaangażowania w szkolenie młodzieży poprzez rozbudowę Akademii Piłkarskiej Motoru Lublin.

CZYTAJ: Jeden z najbogatszych Polaków zainwestuje w Motor Lublin

O interwencję poprosiła Polskie Radio Lublin dyrekcja szkoły w Berezówce, gdzie większość uczniów to dzieci cudzoziemskie. Zdaniem dyrekcji, rodzice otrzymują propozycje przeniesienia swoich dzieci do szkoły w Zalesiu w zamian za korzyści materialne. Szkoła w Zalesiu, podobnie jak i gmina, całkowicie temu zaprzecza.

CZYTAJ: Szkoła zarzuca gminie nieetyczne działania. Gmina odpiera zarzuty

Pomogli wiewiórce w czasie porodu, interweniowali w sprawie saren, lisów i młodych ptaków – ponad 30 wyjazdów na przełomie maja i czerwca zanotowała Straż Miejska w Puławach do tego typu zdarzeń. Trwa okres lęgowy i na terenie miasta można znaleźć wiele różnych gatunków zwierząt.

CZYTAJ: Puławy: strażnicy miejscy pomagają nawet ciężarnej wiewiórce

Program prowadziła Marzena Lewandowska.

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version