Ze Stanisławem Bajem wyprawimy się nad Bug, rzekę, którą malarz portretuje od lat. Wyjrzymy przez okno jego rodzinnego domu w Dołhobrodach, usiądziemy przy stole, przy którym od pokoleń siadali ci, którzy ze świata przynosili wieści do nadbużańskiego domu. Zapytamy, czy i co zmieniło się w spojrzeniu artysty w ostatnich tygodniach.
W piątek 12 czerwca Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie otwiera się dla zwiedzających. Tego dnia zostanie też udostępniona publiczności wystawa „Światło rzeki” Stanisława Baja. Gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” będzie Dorota Grzymała, kustosz działu sztuki hrubieszowskiego muzeum i kuratorka wystawy.
Z Wojciechem Januszczykiem z Fundacji Krajobrazy przyjrzymy się nowo powstającym ogrodom: w doniczkach na parapecie, na balkonach, w słoikach na stole, pod balkonem, na działce, którą przez całe lata nie mieliśmy ochoty jeździć. Skąd to zainteresowanie sztuką ogrodów, pielęgnowaniem roślin, sadzeniem, podlewaniem, obserwacją wzrostu? Jakie może mieć skutki?
Co czytać? Paweł Próchniak – historyk literatury, krytyk literacki, Izabela Dominika Kasperek – nauczycielka, polonistka, egzaminatorka maturalna i Jerzy Sosnowski rozmawiali jakiś czas temu w Teatrze Starym w Lublinie o tym, czy istnieje jeszcze kanon literacki.
Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu Dorota Grzymała i Stanisław Baj w muzeum w Hrubieszowie / fot. Tomasz Brudnowski