„Noblistki” to tytuł książki Wandy Michalak, która ukaże się za miesiąc nakładem wydawnictwa Vis-a-Vis Etiuda. Autorka poświęca uwagę życiu i dziełu piętnastu pisarek, które w latach 1909–2018 otrzymały za swoją twórczość Nagrodę Nobla. „Dlaczego właśnie one? A dlaczego jest ich tak mało, skoro aż sto jeden literackich Nagród Nobla trafiło w tym czasie w ręce mężczyzn?” – pyta Wanda Michalak. Uhonorowane pisarki reprezentują trzynaście państw: Austrię, Białoruś, Chile, Kanadę, Niemcy, Norwegię, Polskę, RPA, Szwecję, USA, Wielką Brytanię i Włochy. Czy mają ze sobą wiele wspólnego? Wanda Michalak będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Dlaczego tak wielu z nas chciało jak najszybszego otwarcia zakładów fryzjerskich? Czy włosy są tylko elementem urody? Samson stracił swą siłę, kiedy Dalila obcięła mu włosy. Kleopatra była skuteczna, bo dobierała fryzury do sytuacji. Włosy są też elementem naszej zwierzęcej natury. Mogą być symbolem tożsamości, swobody, pożądania, ale też dyscypliny, upokorzenia i podporządkowania. Co da się z nich wyczytać? O tym opowiadali mi w Teatrze Starym Krystyna Piotrowska (tworzy prace łączące fotografię, techniki graficzne i malarstwo, jej twórczości dotyka głównie tematu identyfikacji i pamięci) oraz Zdzisław Skrok (archeolog, popularyzator nauki, publicysta). Przywołam fragment tego wieczoru.
Niedawno przyznano nagrody Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki (nagroda przyznawana jest autorowi najlepszego reportażu literackiego wydanego po polsku w Polsce w danym roku oraz autorowi najlepszego przekładu reportażu literackiego na język polski). Wrócę też do spotkania wokół książki Ryszarda Kapuścińskiego: „To nie jest zawód dla cyników” (niepublikowane nigdy w całości w Polsce wykłady i rozmowy Ryszarda Kapuścińskiego, wydane dotąd tylko po włosku i hiszpańsku ukazały się kilka lat temu) Bogusław Wróblewski zaprosił do rozmowy o Ryszardzie Kapuścińskim żonę pisarza Alicję Kapuścińską, córkę Rene Maisner oraz przyjaciół i współpracowników: Mirosława Ikonowicza i Mareka Millera.
Spotkanie wokół drugiego w tym roku numeru kwartalnika Akcent (160/2020) odbędzie się we wtorek w Radiu Lublin. Pismo przejrzymy razem z redaktorem naczelnym, Bogusławem Wróblewskim.
Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Fot. nadesłane