19.06.2020 Aktualności Radia Lublin

img 20200612 194314 2020 06 19 142110

O przestrzeganie obowiązujących zasad dotyczących wymaganej odległości i noszenia maseczek apelują władze Kazimierza Dolnego. Poprzedni weekend pokazał, że bardzo wielu turystów nie stosuje się do tych nakazów. Zaniepokojeni są samorządowcy, ale także mieszkańcy nadwiślańskiego miasteczka, zwracający uwagę na duże skupiska ludzi i brak maseczek.

CZYTAJ: Wirus nie śpi. Kazimierz Dolny pełen turystów

Lek na SARS-CoV-2 będzie produkowany w Lublinie. Podejmie się tego spółka Biomed Lublin. Do produkcji będzie wykorzystywane osocze krwi ozdrowieńców. Za pozyskiwanie osocza odpowiedzialne jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Wojciech Brakowiecki zapytał dyrektor placówki, dr n. med. Elżbietę Puacz o skuteczność leku i proces jego wytwarzania.

CZYTAJ: Elżbieta Puacz: Wierzę, że lubelski lek na koronawirusa w najbliższych miesiącach trafi do aptek

Trwa zbiórka na odbudowę domu dla rodziny poszkodowanej w wybuchu gazu w Chodlu. Do tragedii doszło 10 czerwca przed godziną 16.00. W budynku było pięć osób z jednej, wielopokoleniowej rodziny. Na miejscu zginęły dwie osoby, uratować udało się trzy: 15-latkę, która nie odniosła poważnych obrażeń, 54-letniego ojca rodziny, który w szpitalu w Lublinie walczy o życie oraz 82-letnią babcię.

CZYTAJ: Tragiczny wybuch gazu w Chodlu. Pomóż odbudować zniszczony dom

Świat się zmienia, a wraz z nim zapotrzebowania na rynku pracy. Dziś na uczelniach można studiować psychologię, ekonomię, a także coaching i mentoring.

CZYTAJ: Coaching i mentoring – nowe kierunki na studiach

W sklepach coraz trudniej o rowery. Jazda tym pojazdem od zawsze była popularną formą aktywności. Ale w dobie pandemii już co czwarty Polak ma zamiar wykorzystywać rower do codziennej podróży – na przykład do pracy. Zainteresowanie jest jednak tak duże, że zapasy rowerów sprzed pandemii wyprzedano. Planując zakup, trzeba będzie więc głębiej sięgnąć do portfela.

CZYTAJ: Przez pandemię brakuje rowerów

To może być wyjście na spacer, towarzystwo przy kawie czy wspólne oglądanie filmu. Poprzez miło i ciekawie spędzony czas można pomóc drugiej osobie. Trwa rekrutacja do wolontariatu rówieśniczego w ramach projektu „Mam autyzm – jestem inny, nie gorszy. Rozwijam swój potencjał w przyjaznym środowisku”.

CZYTAJ: Inny to nie znaczy gorszy. Ruszył nabór do wolontariatu rówieśniczego

Lokalni przedsiębiorcy wytworzą na miejscu panele i inwertery, miejscowa firma zamontuje je na dachach, a urząd pomoże opracować dokumentacje i wnioski. W Lubartowie, bez wsparcia unijnego, montowane będą indywidualne instalacje fotowoltaiczne, których cena ma być konkurencyjna nawet wobec fotowoltaiki dofinansowywanej ze środków europejskich.

CZYTAJ: Lubartów wziął fotowoltaikę we własne ręce

W Chełmie wzrasta liczba porzucanych samochodów. Ostatnio tylko z jednej ulicy straż miejska doprowadziła do usunięcia sześciu takich aut. Wraki to problem wielu miast, a ich usunięcie nie jest takie proste. Zanim auto zniknie z drogi, trzeba zastosować wiele procedur.

CZYTAJ: Chełm: plaga porzuconych samochodów

Program prowadziła Marzena Lewandowska.

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version