Sytuacja hydrologiczna w województwie lubelskim jest stabilna – informują meteorolodzy i hydrolodzy. W najbliższym czasie prognozowane są jednak przekroczenia stanów ostrzegawczych w Wiśle.
CZYTAJ: Wody na Wiśle i na Bugu przybywa, jednak specjaliści uspokajają
Lasy na terenie województwa lubelskiego spustoszone po nawałnicach. Na terenie Nadleśnictwa Mircze leży powalonych blisko 7 tysięcy metrów sześciennych drewna. Według wstępnych szacunków zostało uszkodzonych 6 tysięcy metrów w leśnictwie Tuczapy. Pozostały tysiąc to leśnictwo Tarnoszyn.
CZYTAJ: Nawałnice spustoszyły lasy Nadleśnictwa Mircze
Zwiększająca się populacja tarcznika niszczyciela spędza sen z powiek plantatorów Powiśla Lubelskiego. To szkodnik, który może powodować olbrzymie straty w sadach.
CZYTAJ: Tarcznik niszczyciel zmorą plantatorów Powiśla Lubelskiego
Na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odbyła się wczoraj (23.06) pierwsza obrona pracy magisterskiej online. Zdalny egzamin był stresujący nie tylko dla studentki, ale także dla komisji.
CZYTAJ: UMCS: odbyła się pierwsza obrona pracy magisterskiej online
Pracownia Grafiki Komputerowej „Piksel” działająca przy Bialskim Centrum Kultury stała się prawdziwą kuźnią talentów. Jej wychowankowie zdobywają czołowe miejsca w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Ostatnio praca graficzna Mai Tekielak z Białej Podlaskiej została nagrodzona w XVI Międzynarodowym Biennale Twórczości Dzieci i Młodzieży „Wielcy znani i nieznani”.
W Chełmie trwa remont kilkunastu ulic. Rozkopana jest między innymi droga krajowa numer 12 w obrębach miasta. To utrudnia życie kierowcom, ale oni sami przyznają, że tylu remontów w mieście jeszcze nie było. – Pocierpimy, ale później będzie lepiej – twierdzi jeden z mieszkańców.
CZYTAJ: Chełm cały rozkopany. Trwa remont kilkunastu ulic
U podnóża Górek Czechowskich pojawił się barszcz Sosnowskiego. Mieszkańcy okolicy obawiają się, że ta niebezpieczna roślina się rozprzestrzeni.
CZYTAJ: Barszcz Sosnowskiego u podnóża Górek Czechowskich. „To ilość, która powinna budzić trwogę”
Przy dawnej cegielni w Starej Dąbi pod Rykami ma powstać Muzeum Ceglarstwa. To inicjatywa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Stara Dąbia. Członkowie tej organizacji gromadzą elementy wyposażenia dawnej cegielni, a część eksponatów jest już w trakcie renowacji.
CZYTAJ: W Starej Dąbi ma powstać Muzeum Ceglarstwa
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. pixabay.com