Kilka dni temu wybrano laureatów VIII edycji Stypendium im. Leopolda Ungera. To cykliczny program stypendialny, zainicjowany przez Rodzinę Patrona, który został uruchomiony w 2013 roku przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Przewodniczącą Kapituły Stypendium im. Leopolda Ungera jest profesor Iwona Hofman (dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach, kierownik Katedry Dziennikarstwa UMCS i kierownikiem Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu), która będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej“. Przedstawimy laureatów, ale przywołamy też idee dziennikarstwa, jakim wierny był patron stypendium. Przypomnimy także o przypadającej w tym roku rocznicy śmierci Jerzego Giedroycia. Opowiemy też o publikacji autorstwa prof. Hofman, która właśnie się ukazuje nakładem wydawnictwa UMCS. Jej tytuł to „Dwadzieścia lat bez Giedroycia”. Znajdą się w niej m.in. niepublikowane dotąd wspomnienia i rozmowy, eseje, wiersze, zdjęcia współpracowników Giedroycia m.in. kpt. Józefa Gawłowicza, Leszka Szarugi, Piotra Mitznera, Krzysztofa Pomiana, Andrzeja Mencwela. Zapowiemy też ukazanie się wydawnictwa „Kultura. Teka redakcyjna 1969 nr 9” – zeszyt „Kultury” i teka. To materiały poprzedzające wydanie numeru: listy, notatki, zamówienia tekstów m.in. Czesława Miłosza i Sławomira Mrożka – to wydawnictwo ukazuje się nakładem Instytutu Książki. Prof. Iwona Hofman przygotowała tę publikację razem z Rafałem Habielskim. To powrót do numeru wydanego po śmierci Gombrowicza, zamykającej pewien etap w historii pisma. Teka obrazuje cały proces wydawniczy i styl pracy Redaktora.
Prof. Iwona Hofman jest też przewodniczącą kapituły nagrody Akademicki Laur Dziennikarski „Aklaud”, której laureatem został redaktor naczelny kwartalnika „Akcent”, Bogusław Wróblewski. Wyróżnienia przyznawane jest osobom, które łączą pracę w mediach z aktywnością akademicką. – Jego działalność to czterdzieści lat pracy zawodowej, w której łączy funkcje redaktora kwartalnika i pracownika dydaktycznego uczelni. Dzieli się swoim doświadczeniem, prowadząc takie zajęcia jak publicystyka kulturalna czy warsztat dziennikarski. Jednocześnie zwraca uwagę na etyczny wymiar swojej pracy i standardy dziennikarstwa jakościowego – mówiła podczas wręczania nagród przewodnicząca kapituły. Redaktor Bogusław Wróblewski będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej“ w związku z 40-leciem kwartalnika „Akcent“. Z redaktorem, a także z prof. Moniką Adamczyk-Garbowską, która związana jest z „Akcentem” od pierwszego numeru, porozmawiamy o jubileuszu, charakterze pisma, a przede wszystkim o oryginalnie rozumianej kategorii „pogranicze” uformowanej przez Akcent już w latach 80. XX wieku
Muzyczne Wieczory u Świętej Kingi rozpoczynają się dziś w Świdniku. To cykl koncertów polskich artystów jaki w świdnickiej parafii Św. Kingi organizuje Stowarzyszenie Św. Kingi. Pierwszym gościem Muzycznych Wieczorów będzie Edyta Geppert. O wieczorach opowiedzą szefowe stowarzyszenia: Wioletta Kasztelan i Magdalena Celińska.
Po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Fot. nadesłane