Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest gotowa do ogłoszenia przetargu na kolejny fragment drogi Via Carpatia. Chodzi o odcinek trasy S19 z Lublina do Lubartowa.
– Ta droga to droga życia dla całego regionu – mówi minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. – Okazuje się, że coś dużego można wspólnie wybudować. W tym przypadku drogę tak potrzebną, jaką jest Via Carpatia. Można ją zrobić, mimo często różnicy poglądów. Ta droga życia musi powstać i stworzy ten swoisty silnik rozwoju gospodarczego naszego regionu – dodaje.
Wykonawca S19 z Lublina do Lubartowa ma być wyłoniony jeszcze w 2020 roku. – Ten fragment drogi to dla nas duże wyzwanie – zaznacza dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA, Mirosław Czech. – Wykonamy ponad 32 obiekty inżynieryjne. Wybudujemy dodatkowo 35 kilometrów dróg, a także przebudujemy te istniejące. Wykonamy również 4 węzły komunikacyjne – dodaje.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Ogłoszenie rozpoczęcia przetargu na budowę odcinka S19 Lublin – Lubartów
Fragment drogi S19 z Lublina do Lubartowa ma być realizowany w latach 2022-2025 roku. Szacowany koszt inwestycji to miliard złotych.
W ramach inwestycji o długości około 23 kilometrów przebudowane zostanie obecne obejście Lubartowa. Powstanie dwujezdniowa droga, z dwoma pasami w obu kierunkach i rezerwą pod trzeci pas, bezkolizyjne węzły oraz wiadukty w ciągu dróg lokalnych. W miejscu obecnego skrzyżowania DK19 z drogą wojewódzką nr 815 powstanie węzeł Lubartów Północ, a na przecięciu z drogą powiatową, prowadzącą przez Nowodwór do Kozłówki, węzeł Lubartów Zachód. Dalej droga ekspresowa S19 pobiegnie nowym śladem, omijając od wschodu Niemce. Na przecięciu z drogą wojewódzką nr 828 powstanie węzeł Niemce Wschód, a w okolicy obecnego skrzyżowania z drogą powiatową, prowadzącą do Leonowa, węzeł Niemce Południe. Trasa połączy się z istniejącym już węzłem Lublin Rudnik na obwodnicy Lublina.
Jak zaznaczył resort infrastruktury w wystosowanym komunikacie droga krajowa nr 19 między Lublinem a Lubartowem jest jedną z najbardziej ruchliwych tras w województwie lubelskim. – W ciągu doby korzysta z niej średnio ponad 25 tys. kierowców. W miejscowości Niemce niemal codziennie z tego powodu tworzą się zatory. Dzięki drodze ekspresowej usprawni się ruch na tym odcinku, zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców i podróżnych, a także komfort i czas jazdy – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.
Na pozostałych odcinkach S19 w regionie na północ od Lublina trwają prace projektowe. Trwa opracowywanie koncepcji programowej dla odcinków: Lubartów – Kock (ok. 16 km), obwodnicy Kocka (dobudowa drugiej jezdni – ok. 8 km), Kock – Radzyń Podlaski (ok. 19 km), Radzyń Podlaski – Międzyrzec Podlaski (ok. 22 km), obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego (dobudowa drugiej jezdni – ok. 7 km) oraz Międzyrzec Podlaski – granica województwa lubelskiego (ok. 11 km).
MaTo / RL / opr. PaW / ToMa
Fot. Piotr Michalski